Naukowcy wskazali pięć najbardziej uzależniających potraw. Wśród nich niestety pizza

Jedzenie potrafi uzależniać równie mocno, jak alkohol, tytoń, czy nawet narkotyki. Im częściej po taką żywność sięgamy, tym bardziej mamy na nią ochotę. Oto, zdaniem naukowców, pięć najbardziej uzależniających potraw.

Badania przeprowadzone w 2002 roku wykazały, że żywność bogata w cukier, tłuszcz oraz sól wpływa na mózg w podobny sposób, co heroina, opium czy morfina. Rezonans mózgu ujawnił, że otyłe osoby, podobnie jak narkomani, wykazują mniejszą ilości receptorów dopaminy, co oznacza, że częściej mają ochotę na produkty, które podwyższają jej poziom.

Jak zdrowo się odżywiać nie wydając fortuny?

Najczęściej uzależniające jedzenie to potrawy przetworzone, będące połączeniem węglowodanów prostych oraz tłuszczu rafinowanego. To właśnie ten duet gwarantuje największe skoki cukru we krwi, co sprawia, że chętniej po takie jedzenie sięgamy, a w konsekwencji uzależniamy się od niego. Dowiedli tego naukowcy z University of Michigan, a listę tych najbardziej uzależniających potraw stworzyła dr Nicole Avena, oto one:

1. Pizza

Ciasto do pizzy powstaje z przetworzonej mąki pozbawionej wszelkich wartości odżywczych. Co więcej, jest ono szybko trawione przez układ pokarmowy i na krótko zapewnia uczucie sytości. Do tego mnóstwo tłustego i kalorycznego sera, który jest często kiepskiej jakości. Sam tłuszcz i węglowodany proste. Takie połączenie sprawia, że to właśnie pizza jest najbardziej uzależniającą potrawą.

PizzaPizza pinterest.com

2. Czekolada

Po spożyciu czekolady zwiększa się ilość "hormonów szczęścia" we krwi, co sprawia, że czujemy się lepiej - niestety tylko przez chwilę. Popularne czekolady to bomby kaloryczne, które zawierają w sobie morze cukru i tłuszczu. Jeśli nie chcesz zupełnie rezygnować z czekolady, postaw na tę zawierającą min. 80 proc. kakao.

CzekoladaCzekolada pinterest.com

3 przepisy na kawę, które podkręcą metabolizm i przyspieszą odchudzanie

3. Chipsy

Chipsy w swoim składzie zawierają nie tylko dużą ilość soli, ale także niezdrowych tłuszczów. Spożywanie tej przekąski w nadmiarze prowadzi do otyłości, nadciśnienia oraz miażdżycy.

ChipsyChipsy pinterest.com

4. Ciastka

Ciastka produkowane przemysłowo obfitują w przetworzony cukier prosty, który powoduje gwałtowny wzrost, a następnie spadek glukozy we krwi. To z kolei sprawia, że nasz mózg domaga się ponownego dostarczenia do organizmu produktów zawierających w składzie cukry proste. To właśnie z tego względu po spożyciu czegoś słodkiego szybko pojawia się chęć na zjedzenie kolejnego ciastka.

CiastkaCiastka pinterest.com

10 produktów, które jedzone w duecie wspomagają odchudzanie

5. Lody

Zwiększenie spożycia produktów silnie przetworzonych, pełnych cukru i tłuszczu (takich jak lody) może podświadomie zmniejszyć atrakcyjność zdrowej i równie słodkiej żywności. To właśnie dlatego, chcąc zjeść coś słodkiego, znacznie częściej sięgamy po słodycze niż po owoce.

LodyLody pinterest.com

Po czym poznać, że możesz być uzależniony od jedzenia? Oto niepokojące objawy:

  • jesz więcej niż planowałeś, kiedy zaczynasz spożywać konkretne produkty,
  • kontynuujesz jedzenie, nawet jeśli nie czujesz już głodu,
  • jesz, aż ci niedobrze,
  • martwisz się niejedzeniem pewnych produktów lub ograniczeniem innych,
  • odczuwasz wahania nastroju, kiedy nie dostarczasz organizmowi tego produktu
  • kiedy brakuje ci pewnego rodzaju żywności, potrafisz wiele zrobić, aby ją zdobyć.
 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.