Guarana - pobudza lepiej niż poranna kawa, pomaga spalać tłuszcz i ekspresowo poprawia samopoczucie

Co to jest guarana? To produkt obowiązkowy w menu wszystkich, którzy chcą tryskać energią przez cały dzień i cieszyć się idealnie płaskim brzuchem. Dowiedz się, jak ją stosować.

Czym jest guarana i gdzie występuje?

Guarana (Paullinia cupana) to pnącze, które występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, najpowszechniej w Brazylii, w dorzeczu Amazonki. Zamieszkujące te rejony plemiona lata temu doceniły jej właściwości zdrowotne i wciąż używają w celu leczenia rozmaitych schorzeń i poprawy ogólnego stanu zdrowia. Guarana najczęściej ma postać płożącego się krzewu, ma białe kwiaty i jaskrawoczerwone lub pomarańczowe owoce. Medycyna ludowa wykorzystuje niemal wszystkie części rośliny, ale najsilniejsze działanie wykazują jej nasiona.

Pobudzające właściwości guarany

Guarana działa pobudzająco dzięki wysokiej zawartości kofeiny. Jej nasiona zawierają cztery razy więcej kofeiny, niż nasiona kakaowca, a ponieważ jest wolniej wchłaniana przez organizm z układu pokarmowego, dłużej pobudza (nawet do 6 godzin, podczas gdy kofeina z kawy - do ok. 4). Guarana dodatkowo poprawia pamięć i koncentrację. 

Jak podkręcić metabolizm przed snem? Pamiętaj o tych zasadach

Nasiona guarany są bogate w kofeinęNasiona guarany są bogate w kofeinę Pinterest

Pozostałe właściwości guarany

Guarana od wieków jest stosowana jako skuteczny środek przeciwbólowy. Ma ponadto działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Doskonale radzi sobie np z bakteriami E.coli, które powodują niebezpieczne zatrucia pokarmowe. To jednak nie koniec korzystnych dla naszego zdrowia właściwości guarany.Guarana zmniejsza też ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Jest też sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami, bo doskonale podkręca metabolizm, przyczyniając się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Doskonale wpływa także na libido.

 

5 produktów, które spowalniają metabolizm

Guarana pomaga spalać tkankę tłuszczowąGuarana pomaga spalać tkankę tłuszczową Pinterest

Wykorzystanie guarany

Sproszkowana guarana jest popularnym składnikiem napojów energetyzujących i suplementów diety, mających za zadanie pobudzać, poprawiać koncentrację. Wchodzi także w skład preparatów przyspieszających odchudzanie. Ma charakterystyczny, gorzko-kwaśny smak. Najczęściej można ją kupić właśnie w postaci proszku lub kapsułek. Dobrze dodawać ją do koktajli owocowych lub owocowo-warzywnych o wyrazistym smak, soków i jogurtów. Guaranę można także pić w formie naparu.

Ile guarany należy spożywać?

Zalecaną dzienną dawka guarany jest 50-70 mg. Niezależnie od formy, najlepiej przyjmować ją wczesnym popołudniem, aby nie ryzykować problemów z zaśnięciem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki guarany, żeby nie narazić się na szereg nieprzyjemnych lub wręcz niebezpiecznych dla zdrowia skutków m.in.: kołatanie serca, arytmia, bezsenność, poczucie niepokoju.

Jak skutecznie podkręcić metabolizm z samego rana? [4 WSKAZÓWKI]

Guarana doskonale poprawia też samopoczucieGuarana doskonale poprawia też samopoczucie Pinterest

Guarana - przeciwwskazania do stosowania

Preparatów z guaraną nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Zdecydowanie odradza się guaranę cukrzykom, osobom z arytmią serca i cierpiącym na nadciśnienie. Guarany powinny także unikać osoby chorujące na osteoporozę, a nawet takie, które są w grupie ryzyka wystąpienia tej choroby. Dlaczego? Kofeina zawarta w guaranie działa moczopędnie, a to z kolei powoduje intensywne wypłukiwanie z organizmu składników mineralnych, w tym wapnia, który jest bardzo ważnym budulcem kości. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.