Jest naturalnym środkiem przeczyszczającym. Wspomaga trawienie i leczy anemię

Większość z nas ma go w domu. Często używamy go jako przyprawy, nie znając jego właściwości. O jakim środku mowa?

Kminek to w Polsce, jak i na całym świecie jedna z najbardziej popularnych przypraw. Okazuje się, że jego właściwości związane są nie tylko ze smakiem, ale i z lecznictwem. Ziarna kminku świetnie sprawdzą się w domu i znajdą wiele zastosowań. 

Trawienie

To jedna z największych zalet kminku. Kminek sprawdza się jako lekarstwo na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Działa rozkurczeniowo, redukuje wzdęcia oraz ułatwia trawienie pobudzając ślinianki do pracy, a także stymulując produkcję enzymów żołądkowych. Regularne napary z kminku zapobiegają zaparciom, gdyż jest to naturalny środek przeczyszczający. 

Herbata z kuminekHerbata z kuminek Pinterest

Jak przygotować napar z kminku? 

Sposób przygotowania: Jeśli chcesz zastosować kminek na niestrawność, to podaj go w postaci naparu. Wsyp 1 łyżeczkę kminku do szklanki i zalej wrzątkiem. Odczekaj 10 minut. Po 10 minutach. 

Na infekcje gardła 

Kminek, dzięki zawartym w sobie olejkom eterycznym ma właściwości uśmierzające ból i dolegliwości związane z zapaleniem gardła i oskrzeli. Ziarna kminku mają działanie odkrztuśnie i dezynfekujące. Pomagają pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. 

Działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze kminku

Kminek, dzięki alkoholowym wyciągom kminku działają przeciwbakteryjnie. Hamują rozwój grzybów i łagodzą zewnętrzne zakażenia pasożytnicze, bakteryjne i grzybiczne. 

Kminek na piękną skórę

Kminek bogaty jest w witaminę E, która znana jest ze swojego działania na skórę. Zapobiega starzeniu się skóry i zmniejszaniu jej elastyczności zwalczając wolne rodniki. Idealnie sprawdzi się również u osób ze skłonnościami do plam i przebarwień. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.