Prawda o 'magicznych' właściwościach produktów spalających tkankę tłuszczową

Plotki o produktach spożywczych magicznie spalających tłuszcz wymknęły się spod kontroli. Choć byłoby fajnie, gdyby jedzenie powodowało redukcję tkanki tłuszczowej, to niestety musimy się z tym mitem rozprawić.

Eksperci z całego świata zgadzają się, że mity dotyczące produktów spożywczych, takich jak kawa, które poprzez samo ich zjedzenie spalają tkankę tłuszczową, znacznie wymknęły się spod kontroli i błędnie powtarzane wprowadzają niektóre osoby w błąd. Jedyna sytuacja, kiedy nasz organizm spala nagromadzoną tkankę tłuszczową jest wówczas, gdy utrzymujemy deficyt kaloryczny. Prawda jest taka, że żadne jedzenie nie pozwoli ci spalić tkanki tłuszczowej w zauważalny sposób.

Co w takim razie z popularnymi produktami wspomagającymi metabolizm takimi, jak cynamon, zielona herbata lub chilli? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Cynamon

CynamonCynamon pinterest.com

Cynamon może regulować metabolizm cukru we krwi, poprawiać wrażliwość organizmu na insulinę oraz usprawniać procesy trawienne. Właściwości cynamonu są nadal badane przez naukowców, by móc potwierdzić wyniki badań przeprowadzanych wcześniej na zwierzętach, dotyczących jego działania.

Czy dieta niskowęglowodanowa jest zagrożeniem dla zdrowia? 

Chilli

ChilliChilli pinterest.com

Suplementacja kapsaicyną (aktywnym związkiem znajdującym się w papryce chili) może zmniejszać apetyt, nasilać uczucie sytości oraz utrudniać gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Jednak wiele badań opiera się na przyjmowaniu zbyt małych jej ilości. Suplementując kapsaicynę możesz spalić dodatkową kalorię lub dwie, jednak samo jej przyjmowanie nie da upragnionych efektów.

Kawa

KawaKawa pinterest.com

Badania opublikowane w piśmie "Nature Communications" sugerują, że picie kawy sprzyja odchudzaniu. Zawarta w kawie kofeina może wspomagać proces odchudzania aż na trzy sposoby:

  1. Zwiększa metabolizm, co oznacza to, że rozpoczyna lipolizę tłuszczów. To moment, kiedy organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową.
  2. Dodaje energii.
  3. Pomaga w tłumieniu apetytu.

Należy jednak pamiętać, że bez zmiany jakichkolwiek innych nawyków, samo picie kawy w żaden sposób nie wpłynie na spalanie tkanki tłuszczowej.

Kawa przed treningiem. Jak kofeina wpływa na nasze ciało podczas ćwiczeń?

Zimna woda

WodaWoda pinterest.com

Wydaje się, że ekspozycja na niskie temperatury zwiększa metabolizm i przyspiesza spalanie tłuszczu. Regularne nawadnianie organizmu wodą może zwiększać metabolizm nawet o 30 procent. Jednak temperatura nie ma tu aż takiego znaczenia. Ważne jest aby pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, gdyż zapewnia ona uczucie pełności, więc jesz mniej, wywołując deficyt kalorii, a co za tym idzie spalasz tkankę tłuszczową.

Zielona herbata

Zielona herbataZielona herbata pinterest.com

Zielona herbata, podobnie jak kawa, może przyspieszać metabolizm, jednak w niewielkim stopniu. Zamieniając codziennie pite słodkie napoje gazowane na niesłodzoną herbatę zieloną (dobrej jakości!), z pewnością zauważysz różnicę, ale samo jej picie nie jest rozwiązaniem na osiągnięcie trwałych rezultatów w odchudzaniu.

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, jednak wszystkie sprowadzają się do spożywania mniejszej liczby kalorii, niż wynosi nasze całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Włączając do diety naturalne produkty (kawę, zieloną herbatę, czy odpowiednią ilość wypijanej wody), które w jakiś sposób wspomagają nasz metabolizm, z pewnością sobie nie zaszkodzimy. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniego żywienia, aktywności fizycznej oraz dobrego snu, same suplementy nie przyniosą pożądanych rezultatów.

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Czym jest i jak je obliczyć?

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.