7 kg w 5 tygodni? Oto dieta, której m.in. Natalie Portman zawdzięcza idealną figurę

Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka jest jedną z popularniejszych diet stosowanych przez gwiazdy Hollywood. Sprawdź, na czym polega oraz jakich efektów możesz się spodziewać stosując ten sposób żywienia.
Zobacz wideo

Czy dieta niskowęglowodanowa jest zagrożeniem dla zdrowia?

Dieta Harleya Pasternaka

Dieta 5 czynników została opracowana przez kanadyjskiego specjalistę żywienia oraz fitnessu - Harleya Pasternaka. Stosowało ją wiele gwiazd Hollywood m.in. Lady Gaga, Megan Fox, Rihanna, Orlando Bloom czy Natalie Portman.

Metoda odchudzania Pasternaka nie jest restrykcyjną dietą. Zaleca ona spożywanie około 1500 kalorii w ciągu dnia, jednak nie narzuca wielkości porcji danego posiłku. Jadłospis jest prosty w przygotowywaniu, w dodatku bazuje na łatwo dostępnych produktach, co jest niewątpliwie dużą zaletą tej diety.

Dieta 5 czynników trwa 5 tygodni, a jej celem jest nie tylko utrata nadwagi, lecz także trwała zmiana nawyków żywieniowych. W tym czasie należy spożywać pięć posiłków dziennie - jest to optymalna liczba, która pomaga przyspieszyć przemianę materii oraz zapanować nad uczuciem głodu.

Podstawowe zasady diety pięciu czynników:

Dieta 5 czynników Harleya PasternakaDieta 5 czynników Harleya Pasternaka fotolia.com

1. Dieta trwa 5 tygodni

Autor diety twierdzi, że w tym czasie można stracić na wadze nawet do 7 kg.

2. 5 posiłków każdego dnia

Dzienny jadłospis opiera się na 5 posiłkach (3 głównych i 2 przekąskach), które należy jeść co 3-4 godziny.

3. Każdy posiłek powinien składać się z 5 składników:

  • białko o niskiej zawartości tłuszczu,
  • węglowodany o niskim indeksie glikemicznym,
  • zdrowe tłuszcze,
  • błonnik, 
  • napoje bez dodatku cukru.

Podstawą w diecie 5 czynników Harleya Pasternaka są takie produkty, jak warzywa, chude mięso (kurczak, indyk), ryby, jaja, owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, awokado, oliwa z oliwek, czy olej lniany.

4. 5 razy w ciągu diety możesz sięgnąć po oszukany posiłek, tzw. cheat meal

Dieta 5 czynników przyzwala na 1 oszukany posiłek w tygodniu. Możemy wtedy sięgnąć po swój ulubiony przysmak, pamiętając o zachowaniu umiaru.

5. Aktywność fizyczna 5 dni w tygodniu

Zaleca się trening 5 razy w tygodniu przez minimum 25 minut. Najlepiej wybrać ćwiczenia o umiarkowanym stopniu intensywności. 

Czy dieta niskowęglowodanowa jest zagrożeniem dla zdrowia?

Dieta 5 czynników - efekty

Dieta 5 czynników Harleya PasternakaDieta 5 czynników Harleya Pasternaka fotolia.com

Metoda stworzona przez Harleya Pasternaka nie gwarantuje natychmiastowych rezultatów, jednak dzięki temu ryzyko wystąpienia efektu jo-jo jest znikome. Sam autor twierdzi, że wprowadzając sugerowane przez niego zasady żywienia w połączeniu z aktywnością fizyczną, w ciągu 5 tygodni można stracić nawet do 7 kg, trwale zmieniając swój styl życia.

Taką dietę możemy stosować na co dzień, bez obaw, że doprowadzimy do niedoborów składników odżywczych, czy wyniszczenia organizmu. Metoda odchudzania zaproponowana przez Harleya Pasternaka to połączenie zdrowego odżywiania z aktywnym trybem życia. Wprowadzenie w życie zdrowych nawyków z pewnością przyczyni się nie tylko do poprawy wyglądu zewnętrznego, spowodowanego utratą kilogramów, ale także samopoczucia.

5 wskazówek od Ewy Chodakowskiej, które pozwolą ci podkręcić metabolizm

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.