Odpowiednie nawodnienie organizmu to warunek konieczny, żeby cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem i pięknym wyglądem. To wiemy wszyscy. Nie każdy jednak wie, że istotne jest także to, aby wodę pić regularnie i aby nie sięgać po jakąkolwiek, ale najlepszą dla siebie. Zanim więc kupisz w promocji kolejną zgrzewkę wody w butelkach, dowiedz się, jakie ma właściwości.
Woda źródlana to woda podziemna, pierwotnie czysta. Zazwyczaj zawiera do 500 mg/l składników mineralnych (są to np. Żywiec Zdrój, Primavera, Mama i ja, Pure Life Aquarel, Saquaro). Woda mineralna zawiera od 500 mg/l do ok 1000 mg/l składników mineralnych (np. Kropla Beskidu, Kinga Pienińska, Jurajska, Nałęczowianka, Cisowianka, Veroni Mineral). Powyżej 100 mg/l mają wody lecznicze. Tak, jak woda źródlana, mineralna nie wymaga uzdatniania do picia, ma jednak nieco mocniejszy, bardziej wyrazisty smak. Wodę stołową z kolei otrzymuje się przez zmieszanie wody źródlanej z mineralną lub poprzez dodanie do jednej lub drugiej któregoś ze składników mineralnych.
12 sygnałów, że pijesz za mało wody. Sprawdź, czy twój organizm ich nie wysyła
Zanim po raz kolejny sięgniesz w sklepie po butelkę ulubionej wody, dowiedz się, czy twój wybór jest właściwy. Może się bowiem okazać, że zupełnie nieświadomie narażasz się na niedobory lub nadmiar składników mineralnych, które zwykle dostarczamy organizmowi właśnie z wodą.
Wybierając wodę, warto kierować się zawartością składników mineralnych. To ich ilość decyduje, czy nawadniamy organizm w sposób prawidłowy, czy może narażamy się na hiponatremię, czyli zatrucie wodą. Polega ono na znaczącym obniżeniu poziomu sodu w organizmie. Wskazane jest zachowanie balansu pomiędzy stężeniem sodu i potasu, ponieważ zapewnia on właściwe przenikanie płynów przez błony komórkowe. Jeśli poziom sodu w organizmie jest zbyt niski, pojawiają się objawy zbliżone do odwodnienia oraz dodatkowo majaczenie i zawroty głowy. Jeśli więc pijemy wodę o niskiej mineralizacji i pocimy się, tracimy w efekcie więcej sodu, niż dostarczamy. - mówi Jakub Mauricz - dietetyk, specjalista od dietetyki sportowej i suplementacji.
Trening w upały. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać, żeby nie zrobić sobie krzywdy
W czasie aktywności fizycznej (a także przed nią i po niej) należy szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełnianie elektrolitów. Wysiłek fizyczny prowadzi bowiem do podniesienia temperatury organizmu, a to z kolei ma wpływ na zmniejszenie ilości płynów ustrojowych. Utrata wody na skutek intensywnych ćwiczeń powoduje m.in.: zmniejszenie ilości osocza i przepływu krwi przez mięśnie, a to prowadzi do szybszego zmęczenia i pogarsza funkcjonowanie układu nerwowego (a także wielu innych). Krew gęstnieje, a to zmusza serce do bardziej intensywnej pracy.
Podczas intensywnego treningu, na przykład indoor cyclingu, zajęć ze sztangą, czy crossfitu, zaleca się picie wody o średniej mineralizacji, czyli 500-700 mg/l, z czego dużą część powinny stanowić jony wodorowęglanowe. Świetnie sprawdzi się w takich sytuacjach także woda kokosowa, uważana za idealny nieprzetworzony izotonik. I absolutnie nie należy się obawiać jej kaloryczności. W zależności od tego, jak bardzo jest słodka, zawiera od 3 do 6 g węglowodanów na 100 ml, czyli od 12 do 24 kcal na 100 ml. Osoby intensywnie uprawiające sport mogą wypijać nawet litr wody kokosowej dziennie – dostarczą w ten sposób organizmowi elektrolity, w które jest ona wyjątkowo bogata: sód, potas, magnez i wapń. - dodaje Jakub Mauricz.
Woda alkaliczna. Odkwasza organizm i wspomaga usuwanie toksyn
Trend zdrowego trybu życia i odżywiania ma się całkiem nieźle. Na szczęście osoby uznawane za autorytety w tej dziedzinie, są świadome tego, jak ważne jest właściwe nawadnianie organizmu i chętnie swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z innymi. Na przykład Anna Lewandowska, która na swoim blogu napisała:
Kupując wodę zwracam uwagę na zawartość wodorowęglanów, bo ta określa ilość składników mineralnych. Najlepsze do codziennego picia to takie, które mają od 300 do 1200 HCO3. Te powyżej 1200 można pić okresowo, a te powyżej 3000 HCO3. tylko okazjonalnie lub w formie kuracji. Na etykiecie wody sprawdzam też jakie składniki mineralne zawiera, dla mnie najważniejszy jest magnez. Magnezu powinno być ponad 50mg/l, wapnia ponad 150mg/l, a siarczanów ponad 250mg/l. Nie piję wód z filtrów działających na zasadzie odwróconej osmozy, bo są zbyt oczyszczone. Wybieram wody w szklanych, najlepiej ciemnych butelkach.
5 powodów, dla których warto rano brać zimny prysznic
Woda jest dla naszego organizmu najważniejszym związkiem chemicznym, stanowi ponad 90 proc. krwi, czyli życiodajnego płynu, który rozprowadza w organizmie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze i oczywiście tlen. Dlatego właśnie warto zwracać uwagę na jej rodzaj i jakość.