To nie kac, to alergia na alkohol. 5 sygnałów, które o tym świadczą i których nie powinnaś ignorować

Dbasz o zdrowie, przestrzegasz diety, regularnie uprawiasz sport, więc unikasz też alkoholu. Czasem jednak zdarzy ci się wypić drinka lub lampkę wina i wtedy pojawiają się niepokojące objawy. Sprawdź, czy nie masz alergii na alkohol.

Ustalmy to: wiadro piwa, dzbanek wina lub kolejny ekstremalnie mocny drink, to ilość, po której każdy ma "niepokojące" objawy. Mamy na myśli raczej niewielką ilość: jedno piwo, lampkę, góra dwie wina lub przeciętnej wielkości i mocy drink. Jeśli po takiej ilości alkoholu zwykle źle się czujesz i pojawiają się u ciebie niepokojące objawy, nie zwalaj tego na niestrawność, niefortunne połączenie lub "kiepski dzień". Być może masz po prostu alergię na alkohol. Dowiedz się, jakie objawy o niej świadczą.

Lekkie i oryginalne potrawy z piwem w roli głównej

1. Siniaki i bolesne guzki na skórze

Jeżeli po wypiciu piwa lub lampki wina, zauważasz na swojej skórze siniaki lub bolesne guzki i masz pewność, że nie powstały w efekcie jakiegoś drobnego urazu skóry, przyłóż do tych miejsc zimny okład i skonsultuj się z lekarzem. Mogą to być bowiem objawy alergii na alkohol. 

Alergię na alkohol trudno jest zdiagnozowaćAlergię na alkohol trudno jest zdiagnozować Pinterest

2. Kłopoty z oddychaniem

To bardzo niebezpieczny objaw alergii. Jeśli po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, pojawią się u ciebie problemy z oddychaniem, bezwzględnie powinnaś udać się do lekarza. Może być to bowiem zaburzenie poziomu histaminy na skutek spożycia alkoholu. 

5 powodów, dla których WARTO pić piwo!

3. Nudności i biegunka

Pojawiają się wtedy, gdy przesadzimy z ilością spożytego alkoholu i nikogo to nie dziwi. Problem się jednak pojawia, gdy takie atrakcje powoduje spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu. 

Problemy z oddychaniem, bóle brzucha, czy biegunka to objawy, które mogą świadczyć o alergii na alkoholProblemy z oddychaniem, bóle brzucha, czy biegunka to objawy, które mogą świadczyć o alergii na alkohol Pinterest

4. Zaczerwienienie skóry

Jeśli po wypiciu symbolicznej ilości alkoholu, na twojej skórze (najczęściej na dekolcie i szyi) pojawia się zaczerwienienie, które wygląda jak poparzenie pokrzywą, a przy tym piecze i swędzi i czasem przyjmuje postać wybrzuszenia, może to oznaczać alergię na alkohol. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego na konsultację, a ten zapewne zleci badania potwierdzające lub wykluczające alergię.  

 

5. Silne wypieki na twarzy

Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, więc bardzo dużo osób, po wypiciu kilku piw lub lampek wina miewa na twarzy wypieki. Jeśli jednak po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, masz wrażenie, ze twoja twarz płonie i nadmiernie się pocisz, może to oznaczać reakcję alergiczną. 

Niskokaloryczne drinki na mecz. Wznieś toast w wielkim stylu za naszą reprezentację na mundialu

Objawy alergii na alkohol czasem są mylone z kacemObjawy alergii na alkohol czasem są mylone z kacem Pinterest

Alergię na alkohol jest dosyć trudno zdiagnozować, bo u każdego może mieć nieco inną formę. Często także jej objawy po prostu bagatelizujemy. Poza tym uczulenie na sam alkohol występuje dość rzadko. Zwykle chodzi o nietolerancję naszego organizmu na jego poszczególne składniki lub dodatki do drinków. 

Niskokaloryczne drinki Jillian Michaels [3 PRZEPISY]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.