Woda na czczo. Czy picie wody przed śniadaniem przyspiesza metabolizm?

Jakiś czas temu świat obiegła informacja o tym, że woda pita zaraz przebudzeniu nakręci nasz metabolizm na cały dzień. A jeszcze lepiej, jak wypijesz ją ciepłą z dodatkiem cytryny. Czy to prawda?

Sporo osób wprowadziło tę zasadę do swojej rutyny. Zaraz po wstaniu sięgają po szklankę ciepłej wody z cytryną. To dobry nawyk, który nawadnia organizm po przespanej nocy oraz zmniejsza uczucie głodu. Jednak sama woda nie sprawi, że dzięki niej schudniemy.

Czym jest metabolizm

Metabolizm to w uproszczeniu szereg reakcji chemicznych zachodzących w organizmie człowieka. Prowadzą one do wykorzystania energii oraz składników odżywczych dostarczanych z pożywienia. Szybszy metabolizm oznacza, że twój organizm w szybszym tempie przekształca pozyskane z jedzenia kalorie na energię. 

Keton malinowy - jadłam ten spalacz tłuszczu przez 2 tygodnie. Czy zauważyłam efekty?

Picie dużych ilości wody pozwala oszukać głódPicie dużych ilości wody pozwala oszukać głód Fotolia

Od czego zależy tempo metabolizmu

Metabolizm uwarunkowany jest genetycznie, jednak można wpłynąć na jego tempo za pomocą diety i aktywności fizycznej. Regularne jedzenie odpowiedniej ilości kalorii oraz zwiększona masa mięśniowa, jak i sama aktywność fizyczna mają bezpośredni wpływ na metabolizm. Woda, choć nie wpływa na przemianę materii, to bierze w niej udział. Jej działanie jest pośrednie, ponieważ jako podstawowy składnik pokarmowy odpowiada za transport składników pokarmowych, jak i za usuwanie "odpadów" przemiany materii (i wiele, wiele więcej). 

Więcej: Dietetyczne mity z którymi czas się rozprawić

Picie wody jest ważne, ale nie spodziewajmy się cudów po porannej wodzie z cytryną. Krążąca porada dotycząca picia ciepłej wody jest mitem. Za to możesz do swojej diety dodać przyprawy, które wpłyną na termogenezę twojego ciała zwiększając spalanie kalorii. Przyprawy będące naturalnymi spalaczami znajdziesz w tym artykule: 6 naturalnych spalaczy tłuszczu

 
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.