Kawa przed treningiem? Jak kofeina wpływa na nasze ciało podczas ćwiczeń i czy każdemu służy?

Szybka kawa przed treningiem może poprawić jego efektywność. Nie każdy jednak powinien przed ćwiczeniami fundować sobie taką dodatkową dawkę energii z filiżanki. Dowiedz się dlaczego.

Dlaczego trenerzy piją kawę przed treningiem? 

Nie tylko trenerzy, ale to wśród nich rzeczywiście popularna praktyka. Doskonale bowiem wiedzą, że kawa, dzięki zawartości kofeiny, szybko podnosi ciśnienie krwi, doskonale pobudza, daje "kopa energetycznego", który sprawia, że bardziej przykładamy się do ćwiczeń, a tym samym stają się one bardziej efektywne. Poza tym kofeina podkręca metabolizm i wpływa na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Kawa przestała już na ciebie działać? Oto 7 napojów, dzięki którym z energią rozpoczniesz dzień

Picie kawy przed treningiem może podnieść jego efektywnośćPicie kawy przed treningiem może podnieść jego efektywność Fotolia

Kto nie powinien pić kawy przed treningiem?

Lekarze i trenerzy odradzają picie kawy przed treningiem osobom, które mają zwykle wysokie ciśnienie lub problemy z sercem. Z napoju tego powinniśmy także zrezygnować, jeśli planujemy trening w późnych godzinach wieczornych, bo możemy mieć później problemy z zaśnięciem. Jeśli przyjmujemy odżywki lub suplementy, wypicie kawy przed treningiem powinniśmy skonsultować z doświadczonym trenerem. 

Polskie trenerki fitness obalają żywieniowe mity. Poranna kawa, słodycze na diecie, boczek na śniadanie...

Kofeina działa pobudzająco i dodaje energiiKofeina działa pobudzająco i dodaje energii Pinterest

Skutki uboczne picia kawy przed treningiem

Kawa szybko podnosi ciśnienie krwi i sprawia, że mamy więcej energii. Ochoczo więc zabieramy się za ćwiczenie, dając z siebie wszystko. Po takim gwałtownym wzroście, następuje jednak spadek energii, przeważnie do wartości niższej od wyjściowej. Może więc się zdarzyć, że po takim treningu będziemy bardzo wyczerpani, nawet jeśli same ćwiczenia nie były zbyt intensywne i męczące. Nie na wszystkich jednak kawa wpływa tak samo. Niektóre osoby są "odporne" na działanie kofeiny, inne z kolei bardzo wrażliwe. Najlepiej więc sprawdzić, czy picie kawy przed treningiem nam służy i zaobserwować, jak czujemy się po ćwiczeniach na takim "kopie". 

Kawa z awokado to totalny hit kulinarny! Zobacz, jak ją przyrządzić

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.