Kiedy pochłaniasz jedzenie w pośpiechu, przy okazji połykasz też sporo powietrza. Efekt? Ból brzucha, wzdęcia i gazy. Drugie śniadanie lub lunch jedzone "na wyścigi", mogą także skutkować bólem żołądka, który zwyczajnie nie radzi sobie z dużą ilością jedzenia dostarczanego w bardzo krótkim czasie. Jakby tego było mało, jedząc w pośpiechu, często przegapiasz moment, w którym powinnaś przestać, bo jesteś już syta. Do mózgu nie dociera jeszcze informacja, że brzuch jest już pełen, więc jesz dalej. Taka sytuacja, jeśli powtarza się regularnie, rozregulowuje proces metabolizmu i może skutkować szybkim przybraniem na wadze.
Poznaj 4 powody, dla których powinniśmy robić przerwę na lunch. Już po tygodniu poczujesz różnicę
Koniecznie usiądź. Jedzenie na stojąco powoduje wrażenie tymczasowości, które wzmaga pośpiech i niepokój. Spożywanie posiłku w takiej pozycji jest też z reguły niewygodne, więc odruchowo chcesz skończyć jeść jak najszybciej. Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i delektuj posiłkiem.
6 pomysłów na wygodny lunch do pracy poniżej 400 kcal
Jeśli do tej pory byłaś prawdziwym jedzeniowym sprinterem, przyzwyczajenie się do wolnego tempa spożywania posiłków może być na początku nieco uciążliwe. Po każdym kęsie odkładaj widelec lub łyżkę. Daj sobie czas na dokładne przeżucie pokarmu, rozejrzyj się dookoła, jeśli jesz w towarzystwie, chwilę porozmawiaj. Takie wymuszone i kontrolowane, wolne tempo jedzenia w końcu wejdzie ci w nawyk.
5 sposobów na to, żeby nie przytyć w pracy
Zamiast owocowego smoothie, sięgnij po owoce w naturalnej postaci, które będziesz musiała pogryźć, a nie - tak jak w przypadku owocowego koktajlu - wypić duszkiem.
Dobrym pomysłem jest także sałatka, której składniki możesz kroić na mniejsze kawałki, dzięki czemu przerwy między kęsami będą większe. Jeśli masz ochotę na przekąskę, wybierz taką, która wymaga od ciebie nieco "pracy", np łuskanie orzechów.
Aby schudnąć, trzeba jeść - porady Anny Lewandowskiej
Przerwę na lunch w pracy najlepiej spędzić w towarzystwie. Wspólne jedzenie zwykle trwa nieco dłużej, możesz w międzyczasie uciąć z kimś pogawędkę, co w naturalny sposób wydłuży czas pomiędzy kolejnymi kęsami potrawy. Dobrze wybrać sobie na towarzysza osobę, która je wolno i spokojnie. Śpieszący się towarzysz jest gorszy niż jedzenie w samotności.
Kiedy jesteś już bardzo głodna, zwykle rzucasz się na jedzenie i pochłaniasz posiłek w mgnieniu oka. Gdy poczujesz pierwsze oznaki głodu, wypij szklankę wody. Wypełni żołądek, dając pozorne uczucie sytości, które zapobiegnie zachłannemu pochłanianiu jedzenia.