5 czynników, które mają wpływ na zmianę długości twojego okresu. Czy jest się czym martwić?

Długość miesiączki jest indywidualną sprawą. Jeśli cykl zwykle jest regularny, a czas trwania okresu nagle się zmienia, może to oznaczać, że coś złego dzieje się z organizmem. Sprawdź to!

1. Znaczne przybranie na wadze może skrócić okres

Kiedy kobieta w krótkim czasie znacznie przytyje, jej okres może ulec skróceniu. Dotyczy to sytuacji, w których przyrost masy ciała jest naprawdę duży i odbiega od normy. W takiej sytuacji może ulec zachwianiu równowaga hormonalna, panująca w organizmie, co skutkuje skróceniem okresu lub wręcz zatrzymaniem owulacji. 

Tych 6 produktów unikaj, kiedy masz okres, a będziesz się czuć znacznie lepiej

Na długość okresu ma także wpływ masa ciałaNa długość okresu ma także wpływ masa ciała Pinterest

2. Niedowaga może skutkować zatrzymaniem owulacji

Jeśli ostatnio w krótkim czasie znacznie schudłaś (stres, choroby), możesz się narazić na zatrzymanie owulacji. Niedowaga powoduje obniżenie poziomu estrogenu, który jest niezbędny do wystąpienia owulacji. Po przybraniu nieco na wadze wszystko powinno wrócić do normy, ale lepiej nie dostarczać organizmowi takich "atrakcji". 

Trening i zaburzenia cyklu miesiączkowego - istnieje zależność?

3. Intensywne treningi i drakońska dieta mogą skrócić, a nawet zatrzymać okres 

Jeśli postanowiłaś w końcu wziąć się za siebie, stosujesz drakońską dietę i bardzo intensywnie ćwiczysz, nie zdziw się, jeśli twój okres stanie krótszy i mniej obfity niż zwykle. Taka rewolucja powoduje zachwianie równowagi hormonalnej. Nie pomaga także niedobór mikro- i makroelementów niezbędnych do właściwego funkcjonowania naszego organizmu.  

Jeśli okres drastycznie się wydłuża lub skraca, może to oznaczać kłopoty zdrowotneJeśli okres drastycznie się wydłuża lub skraca, może to oznaczać kłopoty zdrowotne Fotolia

4. Przyjmowanie niektórych leków ma wpływ na długość okresu

Jeśli cierpisz na zespół policystycznych jajników lub niedoczynność tarczycy, leki przyjmowane na te schorzenia mogą mieć wpływ na długość okresu. Istnieje też cała masa innych leków, które mogą się do tego przyczynić. 

Dieta podczas miesiączki. Co jeść, a czego unikać w trakcie okresu?

5. Długość okresu zmienia się z wiekiem

Kiedy młoda dziewczyna zaczyna dopiero miesiączkować, jej cykl jest jeszcze nieuregulowany i może się wahać od kilku dni, do nawet dwóch tygodni. Taka sytuacja może potrwać nawet rok. Później wszystko się normuje i aż do przekwitania pozostaje bez większych zmian (jeśli nie brać pod uwagę ciąży i chorób). Długość okresu zmienia się znów, kiedy rozpoczyna się menopauza. Może on wtedy trwać nawet dwa tygodnie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA