10 sposobów na to, jak pozbyć się wzdęć i czuć się szczuplej

Budzisz się z brzuchem jak po konkretnym obiedzie, po każdym posiłku musisz luzować pasek, a w nocy masz problemy ze snem? Ulga jest w drodze! Te wskazówki pomogą ci zapobiec wzdęciom i poprawić samopoczucie.

1. Wyeliminuj cukier

Stop z cukremStop z cukrem pinterest.com

W przewodzie pokarmowym znajdują się miliardy bakterii, które zwykle pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu tego układu. Jednak spożywając duże ilości cukru, bakterie te zużywają go, produkując nadmierne ilości gazów, co może być przyczyną wzdęć. Spróbuj wyeliminować jedzenie bogate w biały cukier, a nawet miód czy syrop klonowy i zobacz, czy wówczas zbędziesz czuć się lepiej.

Napój, który oczyści Twój organizm oraz przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej

2. Pij dużo wody

Regularne picie wody w ciągu dnia jest jednym z najprostszych sposobów, aby zapobiec wzdęciom i sprawić, by system trawienny pracował prawidłowo. Celuj w co najmniej 2 litry dziennie.

3. Jedz jedno jabłko dziennie

Jedzenie jabłka bogatego w błonnik każdego dnia jest prostym i jednocześnie skutecznym sposobem na zapobieganie zaparć oraz zwalczenie codziennych wzdęć. 

4. Unikaj nabiału

Nietolerancja laktozy również może być przyczyną pojawiających się wzdęć. Spróbuj ograniczyć ilość mleka, sera czy lodów, które jesz i sprawdź, czy to pomaga. Istnieje wiele alternatyw bez mlecznych, które z powodzeniem zastąpią produkty z laktozą.

Czym zastąpić mleczne produkty? Oto zdrowe i dietetyczne zamienniki

5. Zredukuj ilość spożywanej soli

Zbyt duża ilość soli jest szkodliwa nie tylko dla twojego serca, ale także powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co może dać uczucie obrzmienia. Oprócz czystej soli ogranicz również żywność o wysokiej zawartości sodu, np. hot-dogi, bekon, sos sojowy, czy frytki - a z pewnością szybko pozbędziesz się uporczywych wzdęć.

6. Pij herbatę

Herbata na wzdęciaHerbata na wzdęcia pinterest.com

Picie herbaty jest tak samo skuteczne w zapobieganiu wzdęciom, jak picie wody. Herbata może być również stosowana jako naturalne lekarstwo na tę dolegliwość. Aby uspokoić system trawienny oraz zniwelować wzdęcia wypróbuj herbatę imbirową lub miętową.

7. Ćwicz regularnie

Regularna aktywność fizyczna to kolejny sposób na utrzymanie prawidłowego trawienia. Przez min. 3 dni w tygodniu wykonuj intensywniejsze treningi, a w pozostałe postaw na aktywny wypoczynek - np. spacer lub rower.

8. Jedz wolniej

Zbyt szybkie jedzenie może prowadzić do nieprawidłowego żucia, co utrudnia trawienie. Nie spiesz się, kiedy jesz - powoli przeżuwaj każdy kęs, delektując się posiłkiem.  

9. Wyeliminuj napoje gazowane

Picie sody i wody gazowanej powoduje, że połykasz więcej powietrza, które później odpowiedzialne jest za twój wzdęty brzuch. Zrezygnuj z napojów gazowanych na rzecz naturalnej wody mineralnej. Jeśli nudzi ci się smak wody, możesz dodać do niej różne owoce, które zmienią jej smak, ale nie wpłyną negatywnie na wygląd brzucha.

10. Zrelaksuj się

Relaksująca kąpielRelaksująca kąpiel pinterest.com

Stres również może być przyczyną zaburzenia trawienia, a w konsekwencji wzdęć. Znajdź w ciągu dnia chwilę tylko dla siebie - medytuj, spaceruj, czytaj lub weź relaksujący prysznic. Spróbuj tego każdego dnia, przez 10 do 15 minut i ciesz się wewnętrznym spokojem oraz płaskim brzuchem.

Spa w domowym zaciszu? Podpowiadamy, jak je zorganizować niskim kosztem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.