Każdego dnia powinniśmy wypijać ok. 2-2,5 litrów wody dziennie. W rzeczywistości jest to ok 1,5-2 litrów, resztę dostarczamy wraz z pokarmami stałymi. Ta minimalna, obowiązkowa ilość zwiększa się, gdy uprawiamy sport, a gdy na zewnątrz panują upały, lepiej nie rozstawać się z butelką wody.
Koktajle na płaski brzuch. Podkręcą metabolizm, pomogą zadbać o sylwetkę [5 FIT PRZEPISÓW]
Najbardziej oczywistymi oznakami tego, że nasz organizm ma zbyt mało płynów jest uczucie pragnienia i intensywnie żółty kolor moczu. Jeśli bardzo chce ci się pić, oznacza to ubytek wody do 2 proc. masy ciała. Taka sytuacja jest stosunkowo niegroźna, wystarczy jak najszybciej uzupełnić ilość płynów w organizmie. Dużo groźniejsze jest długotrwałe odwodnienie, które może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, m.in.: obrzęk mózgu i niewydolność nerek.
Witaminowe shoty. Samo zdrowie [5 PRZEPISÓW]
Poza uczuciem pragnienia, istnieje cała masa innych oznak tego, że pijemy zbyt mało płynów. Lepiej ich nie ignorować! Należą do nich:
Te objawy świadczą o ubytku wody 2-4 proc. masy ciała. Niektóre z nich ignorujemy, innych nie łączymy z tym, że ostatnio dostarczaliśmy organizmowi zbyt mało płynów. Należy bezwzględnie uzupełnić ich ilość, a jeśli niepokojące objawy nie ustąpią, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.