Tak naprawdę przyczyn braku apetytu może być całkiem sporo. Jednym z nich są problemy żołądkowe, alergie pokarmowe, zespół złego wchłaniania, infekcje czy błędy żywieniowe, które najczęściej spotykane są przy braku apetytu u dzieci.
Częstym problemem u małych dzieci jeżeli chodzi o brak apetytu są alergie pokarmowe. Młodzi rodzice czasami nawet nie zdają sobie, dlaczego dziecko nie chce jeść danych produktów, bo z reguły jeszcze wtedy nie potrafi mówić. W późniejszym czasie wychodzi właśnie alergia pokarmowa. Dzieci jedzą również mniej wtedy, kiedy dopada je jakaś infekcja. Jeżeli utrata apetytu u dziecka nie trwa dłużej niż dwa dni, nie mamy powodów do niepokoju. Jeżeli dziecko nie chce jeść dłużej powinniśmy udać się z tą przypadłością do lekarza. Brak apetytu u malucha może świadczyć o utajonej infekcji np. infekcję układu moczowego. Należy wtedy niezwłocznie wykonać badania moczu.
Rodzice często zapominają o tym, że nie tylko dorośli, ale również dzieci mają różne upodobania kulinarne. Zmuszanie dziecka do jedzenia tego, co my chcemy może doprowadzić do tego, że dziecko straci apetyt i niechętnie będzie jadło jakiekolwiek posiłki.
Chcesz zlikwidować tłuszcz z brzucha? Wyeliminuj ze swojej diety TE 7 produktów!
U dorosłych, tak samo jak u dzieci mogą pojawić się wyżej wymienione przyczyny jeżeli chodzi o brak apetytu. Czasami nie jest to tylko kwesta alergii czy infekcji, ale np. depresji lub choroby nowotworowej. Również starsi ludzie z wiekiem tracą apetyt i jedzą znacznie mniej niż dawniej. Kiedy znajdziemy już przyczynę braku apetytu u osoby dorosłej należy niezwłocznie podjąć działania, by doprowadzić do normalnego funkcjonowania naszego organizmu.
Początki ciąży bywają trudne. Nudności, wymioty, złe samopoczucie, te wszystkie mogą doprowadzić do braku apetytu u przyszłej mamy. Niechęć do jedzenia na początku ciąży nie powinna wzbudzać niepokoju. Jeżeli brak apetytu u ciężarnej, a także wymioty będą utrzymywały się znacznie dłużej niż tylko w pierwszym trymestrze to kobieta nie tylko zamiast tyć będzie chudła, ale również będzie traciła mnóstwo ważnych minerałów i makro elementów. Jeżeli kobieta w ciąży boryka się z tym problemem powinna udać się niezwłocznie do swojego lekarza prowadzącego, który pokieruje ją, jak powinna zacząć się odżywiać lub nawet zostawi w szpitalu na okres ciąży. Zbyt długi brak apetytu może doprowadzić nawet do poronienia.