Zastosowanie sody oczyszczonej. Czy soda oczyszczona leczy raka?

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu jest często używana do czyszczenia zabrudzeń, do wybielania poszarzałego prania, a także na wągry, na włosy i do picia.

Soda oczyszczona zastosowanie

Wodorowęglan sodu, czyli właśnie soda oczyszczona, wykorzystywany jest od dawna. Podobno jako pierwsze zaczęły używać go amerykańskie panie domu do wypieków ciast - bo soda oczyszczona, podobnie jak proszek do pieczenia, spulchnia ciasta, naleśniki czy pieczywo i sprawia, że wypieki wyrastają. 

Potem zaczęto używać sody oczyszczonej do czyszczenia - świetnie się sprawdza w uporczywych zabrudzeniach, usuwaniu kamienia z czajnika czy z kranów, w nabłyszczaniu kuchenek, zlewów. Dodatkowy plus - soda jest ekologiczna, sama w sobie nie ma dodatku konserwantów, barwników, więc możesz śmiało używać jej w kuchni, bez zagrożenia dla zdrowia. 

Soda oczyszczona na raka

Są badania, przeprowadzenie na Uniwersytecie Arizona, że wodorowęglan sodu, czyli główny składnik sody oczyszczonej pomaga w walce z rakiem piersi. Zbadano, że ze względu na swoje wysokie pH, mogą zwiększać pH guzów, bez naruszania pH tkanek obok czy krwi. Czasem w terapii nowotworowej stosowana jest terapia sodą oczyszczoną, jako wspomaganie leczenia - wtedy zalecane jest pici dwóch szklanek wody, w każdej rozpuszczona powinna  być łyżeczka sody, nawet 3 razy dziennie. 

Soda oczyszczona właściwości

Soda oczyszczona to także naturalny środek na problemy zdrowotne. Musimy jednak uprzedzić, że nie jest lekiem - możne pomóc w łagodzeniu różnych dolegliwości.

O jakich dolegliwościach mowa? Soda oczyszczona jest pomocna w łagodzeniu zgagi i niestrawności, a także objawów choroby wrzodowej, dzięki swoim neutralizującym kwasy właściwościom. Dzięki nim także jest stosowana jest przy detoksie, czyli oczyszczaniu organizmu, przywracaniu mu właściwego pH. W tym celu łyżeczkę sody rozpuszcza się w letniej wodzie. Taka mieszanka pomaga także w procesie oddychania, bo transportuje dwutlenek węgla z tkanek do płuc, skąd jest wydalany.

Soda oczyszczona do prania

Znane są właściwości wybielające sody oczyszczonej, nazywana nawet jest naturalnym wybielaczem. Dlatego polecana jest także przy przywracaniu bieli bieliźnie, koszulom, pościeli. Na uporczywe plamy możemy nałożyć  mieszankę sody i wody utlenionej lub soku z cytryny, wetrzeć szczoteczką i pozostawić na jakiś czas. Możemy dodać też sodę do proszku do prania do pralki automatycznej.

Soda oczyszczona zęby

Ze względu na działanie wybielające, soda oczyszczona stosowana jest także na zęby. Możesz dodać sodę oczyszczoną do pasty do zębów lub zmieszać sodę z wodą. Taką gęstą pastą pomasuj zęby, zostaw na chwilę, wypłucz. Sodę oczyszczoną możesz stosować także jako płyn do płukania ust, żeby usunąć nieświeży oddech. 

Soda oczyszczona na twarz

Jeśli chcesz zmatowić skórę, zamknąć pory - możesz nałożyć sodę wymieszaną z wodą mineralną. Możesz zrobić peeling z tej gęstej mieszanki - sprawdzić się i na twarzy i na ciele. Możesz także sodę stosować na skórę punktowo - na pryszcze albo żeby zlikwidować opuchliznę po ukąszeniu komarów czy innych insektów.

Piecie sody oczyszczonej

Picie wody z rozcieńczoną łyżeczką sody oczyszczonej pomaga na problemy żołądkowe, bo soda neutralizuje kwasy żołądkowe. Dlatego polecane jest w przypadku zgagi, wzdęć, choroby wrzodowej. Picie wody z sodą to także sposób na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, czyli detoks. 

Na problemy z układem trawiennym polecana jest także Smecta

Soda oczyszczona na wągry


Soda dobrze działa na zanieczyszczoną skórę. Jeśli masz problem z wągrami i rozszerzonymi porami, to dobrze zrobić parówkę, czyli pochylić się nad miską z gorącą wodą, żeby pory się rozszerzyły. Potem warto zrobić oczyszczanie manualne, a na koniec - żeby zamknąć pory, zmatowić skórę - nałożyć mieszankę sody z wodą mineralną.

Soda oczyszczona na włosy


Oczyszczające właściwości sody możemy zauważyć także na włosach. Soda oczyszcza włos z olejów, silikonów z kosmetyków, kurzu i innych zanieczyszczeń. Po jej użyciu włosy są uniesione u nasady i lekkie, ale warto pamiętać, że także dość mocno wysuszone. Dlatego po użyciu sody oczyszczonej na włosy, dobrze nałożyć na nie maskę nawilżającą. Jak używać sody na włosy? Można nałożyć ją na mokrą skórę głowy w postaci pasy z sody i wody lub dodać sodę do szamponu i przez kilka minut masować tą mieszaniną włosy. 

Pamiętaj, że soda oczyszczając włosy może przyczynić się także do szybszego zmywania farby. 

Inhalacje z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, przeziębień - katarów, bóli gardła. Pomaga obkurczyć naczynia krwionośne, co skutkuje zahamowaniem kataru. Możesz do wrzątku dodać łyżkę sody i zrobić taką inhalację przez 20 minut.

Jaki lek stosować na infekcje dróg oddechowych?

Soda oczyszczona i ocet

Taka mieszanka polecana jest głównie do sprzątania - dzięki swoim wybielającym i żrącym właściwościom usuwa zabrudzenia, nawet te najbardziej uporczywe, jak kamień czy przepalone resztki jedzenia na patelni. Istnieje też przepis na odchudzanie w postaci mieszanki sody oczyszczonej i octu jabłkowego, ale trzeba podejść do tego z rozwagą i mieć świadomość, że ocet jabłkowy w namiarze może podrażnić błonę śluzową żołądka. 

Soda oczyszczona gdzie kupić

Sodę oczyszczoną kupisz w każdym sklepie - w dyskontach, w małych sklepach osiedlowych, a także w sklepach ze zdrową żywonością. 

Soda oczyszczona cena

Kilogram sody oczyszczonej kosztuje ok. 4 zł. 

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.