Siemię lniane - właściwości. Jak stosować siemię lniane?

Siemię lniane nie bez powodu zalicza się do grona produktów superfoods, czyli takich o wysokiej wartości odżywczej. Jakie właściwości ma siemię lniane i jak je stosować?

Siemię lniane - co to takiego?

Siemię lniane to nasiona lnu o złoto-brązowej barwie. Powszechnie dostępne w sklepach i aptekach. Te małe, niepozorne ziarenka posiadają mnóstwo właściwości odżywczych.

Siemię lniane - właściwości odżywcze

Siemię lniane bogate jest w wiele składników odżywczych. Przede wszystkim posiada wiele minerałów m.in. sód, potas, magnez, żelazo, cynk, wapń, a także witaminy: B1, B6, PP, E, kwas foliowy. Ponadto to cenne źródło kwasów tłuszczowych Omega 3 i błonnika, co świetnie sprawdza się u osób będących na diecie.  

Zobacz: Jak jeść siemię lniane? 

Siemię lniane - na co pomaga? Zastosowanie

Siemię lniane powszechnie stosowane jest, jako środek na zaparcia i problemy z przewodem pokarmowym. Sprawdza się w przypadku zatruć, stanów zapalnych śluzówki, choroby wrzodowej, refluksu, a nawet suchego kaszlu i zapaleniu gardła. Jego właściwości chronią żołądek - siemię zalane wodą pęcznieje i pokrywa się śluzem. 

Swoje zastosowanie siemię lniane odnajduje również w celach kosmetycznych. Siemię lniane to naturalny kosmetyk, który świetnie nawilża i wzmacnia. Często stosowane jest jako maseczka na włosy lub paznokcie. Po takiej maseczce włosy stają się puszyste, lśniące i odżywione, paznokcie wzmacniają się i szybciej rosną. 

Ziarnom lnu przypisuje się także właściwości ochronne przeciwko nowotworom, niektóre badania mówią o tym, że siemię może przyczyniać się do obniżenia poziomu cholesterolu.

Siemię lniane - jak przygotować i jak spożywać? 

Siemię lniane można jeść na sucho np dodając zmielone ziarenka lnu do sałatki lub owsianki albo przygotować tzw. kisiel z siemienia. Kisiel z siemienia lnianego:

2-3 łyżki siemienia zalej szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody i pozostaw na minimum godzinę. Następnie odcedzić. Taki kisiel w celach zdrowotnych możesz wypić lub zastosować jako kosmetyk. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.