Pleśniawki to nic innego, jak infekcja jamy ustnej w postaci białego nalotu. Pleśniawki mogą być bolesne, a pojedyncze plamki z czasem mogą zmienić się w jedną, wielką białą narośl wyglądającą, jak biały kożuch. Takiego nalotu nie da się niczym pozbyć, a mechaniczna próba usunięcia pleśniawek kończy się zaczerwienień i podrażnieniem.
Pleśniawki wywołane są drożdżakami. Zazwyczaj przyczyną pleśniawek jest:
- obniżona odporność,
- antybiotykoterapia,
- niedożywienie (niedobory),
- nieodpowiednia higiena,
- choroby zapalne jelit,
- proteza.
Zobacz: Opryszczka na ustach - czym jest i jak ją zwalczyć?
Pleśniawek nie powinno się ignorować. Mogą być objawem czegoś poważnego, co dzieje się w naszym organizmie. Pleśniawki niekiedy sygnalizują problemy zdrowotne. W bardziej zaawansowanym stadium pleśniawki powodują utratę apetytu, rozdrażnienie, chrypę, a nawet wymioty.
Pleśniawki leczy się miejscowo za pomocą preparatów przeciwgrzybicznych. Leki te najczęściej są podawane w postaci płukanek do ust, rzadko zdarza się że pacjent otrzymuje doustny antybiotyk. Można próbować pozbyć się ich za pomocą domowych sposób np. robiąc napary z takich ziół jak szałwia. Jeśli pojawiły się pierwsze oznaki pleśniawek, to niezwykle istotna jest higiena. Należy często myć dłonie i nie dzielić z nikim tych samych sztućców, czy butelki lub kubka.