Pleśniawki - przyczyny i leczenie pleśniawek w jamie ustnej

Pleśniawki pojawiają się w jamie ustnej. Zazwyczaj występują na języku, dziąsłach, podniebieniu i wewnętrznej części polików w postaci białych plamek. Ich obecność jest bolesna i nieprzyjemna. Jak leczyć pleśniawki?

Pleśniawki - czym są?

Pleśniawki to nic innego, jak infekcja jamy ustnej w postaci białego nalotu. Pleśniawki mogą być bolesne, a pojedyncze plamki z czasem mogą zmienić się w jedną, wielką białą narośl wyglądającą, jak biały kożuch. Takiego nalotu nie da się niczym pozbyć, a mechaniczna próba usunięcia pleśniawek kończy się zaczerwienień i podrażnieniem. 

Pleśniawki - przyczyny

Pleśniawki wywołane są drożdżakami. Zazwyczaj przyczyną pleśniawek jest:

- obniżona odporność,
- antybiotykoterapia,
- niedożywienie (niedobory),
- nieodpowiednia higiena,
- choroby zapalne jelit,
- proteza.

Zobacz: Opryszczka na ustach - czym jest i jak ją zwalczyć?

Pleśniawki - leczenie i objawy

Pleśniawek nie powinno się ignorować. Mogą być objawem czegoś poważnego, co dzieje się w naszym organizmie. Pleśniawki niekiedy sygnalizują problemy zdrowotne. W bardziej zaawansowanym stadium pleśniawki powodują utratę apetytu, rozdrażnienie, chrypę, a nawet wymioty.

Na czym polega leczenie pleśniawek? 

Pleśniawki leczy się miejscowo za pomocą preparatów przeciwgrzybicznych. Leki te najczęściej są podawane w postaci płukanek do ust, rzadko zdarza się że pacjent otrzymuje doustny antybiotyk. Można próbować pozbyć się ich za pomocą domowych sposób np. robiąc napary z takich ziół jak szałwia. Jeśli pojawiły się pierwsze oznaki pleśniawek, to niezwykle istotna jest higiena. Należy często myć dłonie i nie dzielić z nikim tych samych sztućców, czy butelki lub kubka. 

Wygrała z anoreksją. Poznaj jej niesamowita historię

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.