Prokrastynacja - czym jest? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Prokrastynacja to tendencja to ciągłego zwlekania lub odraczania wielu rzeczy na później. Objawia się zwlekanie i przekładaniem niekiedy bardzo istotnych spraw na ostatnią chwilę. Jak z nią walczyć?

Prokrastynacja - czym jest? Jak się objawia?

Ciągle odkładasz coś na "potem"? Ten problem może dotyczyć również ciebie. Skąd się bierze prokrastynacja i jak sobie z nią radzić?

Prokrastynacja jest inaczej zwlekaniem i odkładaniem czegoś na później niezależnie od wagi sprawy i możliwych konsekwencji. Coraz częściej nazywa się ją chorobą cywilizacyjną. Może ona przebiegać dosyć łagodnie, ale może i mieć poważne skutki i wymagać intensywnej terapii. To uciążliwa choroba nie tylko dla osoby chorej, ale również jej bliskich. 

Prokrastynacja - jak rozpoznać, czy ją mamy?

Powyższy opis poniekąd dotyczy nas wszystkich. Nie raz zapewne zdarzały się takie sytuacje, kiedy odkładaliśmy coś na inny dzień i zalegiwaliśmy na kanapie w zasadzie nie robiąc nic specjalnego. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy powtarza on się za każdym razem i dotyczy nawet bardzo ważnych spraw, mimo świadomości konsekwencji wynikających z niedopilnowania terminu. 

Zobacz: planowanie posiłków jest jak układanie puzzli

Prokrastynacja - przyczyny

Skąd się bierze prokrastynacja? Jej przyczyn może być wiele. Główne z nich to:

1. Perfekcjonizm

Chęć dokładnego wykonania danej rzeczy sprawia, że perfekcjoniści odkładają je na później czekając na odpowiednie, idealne wręcz, warunki umozliwiające ich wykonanie. Niestety te często mogą nigdy nie nadejść...

2. Lęk

Lęk przed konsekwencjami wynikającymi z wykonania zadania. Może to być lęk przed porażką, lęk przed sukcesem lub po prostu lęk przed zmianami jakie nastąpią po zakończeniu. Jedni boją się, że im się nie uda i poniosą porażkę, z kolei drudzy obawiają się sukcesu i wynikających z niego oczekiwań oraz odpowiedzialności. 

3. Geny

Prokrastynacja może mieć podłoże genetyczne. Może być nabytą cecha w drodze ewolucji. 

Jak leczyć prokrastynację?

Niestety nie ma na nią leków. Dobrym rozwiązaniem jest robienie harmonogramów i prowadzenie kalendarzy. Planowanie pozwala ustalić priorytety danych zadań, dzięki czemu mamy kontrolę nad zarządzanym czasem. U osób z głębokim problemem prokrastynacji zaleca się terapie. Jeśli czujesz, że masz problem z kontrolowaniem czasu i przekładasz wszystko na później możesz udac się do psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże ci odnaleźć przyczynę takiego zachowania i rozwiązać problem. 

Niestety z prokrastynacją nie da się walczyć za pomocą leków. Poza przyjrzeniem się przyczynom odkładania na później u siebie wskazane jest wdrożenie różnych technik planowania czynności i zarządzania czasem. Można to zrobić samemu albo przy pomocy terapeuty.

Wygrała z anoreksją. Poznaj jej niesamowita historię

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.