Jęczmień na oku - przyczyny, objawy. Jak leczyć?

Na Twoim oku pojawił się jęczmień i nie wiesz, jak się go pozbyć? Jaka jest przyczyna i jak leczyć jęczmień na oku? Oto skuteczne sposoby

Jęczmień, który pojawia się na naszym oku to nic innego jak ropień, który oznacza że w naszym oku powstała infekcja. Zazwyczaj pojawia się on na końcu oka, tuż przy linii rzęs w postaci czerwonego zgrubienia. Jego obecność jest nieprzyjemna, dająca uczucie dyskomfortu, a w dodatku wygląda nieestetycznie. Jak sobie z tym poradzić? 

Jęczmień na oku - przyczyna

Istnieją dwa rodzaje jęczmienia - jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny. Jak można zarazić się jęczmieniem na oku? 

Zazwyczaj jęczmień to infekcja wywołana bakteriami gronkowca. Najczęściej bakterie dostają się tam przez potarcie powieki brudnymi dłońmi, na których musiały się one znajdować. Bardzo często zarażają się nim kobiety, które używają kosmetyków, osoby używające soczewek, małe dzieci, alergicy oraz osoby starsze. 

Jęczmień na oku - objawy

Objawy jęczmienia na oku to przede wszystkim obrzęk powieki, na której pojawia się ropień. Wówczas powieka jest zaczerwieniona i opuchnięta, spojówka wygląda na podrażnioną. Pojawia się swędzenie, dyskomfort, bolesność, a oko zaczyna łzawić. 

Zobacz: Joga oczu. Zastosuj specjalny trening relaksujący oczy

Jęczmień na oku - jak leczyć?

Przede wszystkim należy zapobiegać dbając o prawidłową higienę. Częste mycie rąk, niedotykanie twarzy może uchronić nas przed tą nieprzyjemną infekcją. Dodatkowo u kobiet istotny jest właściwy dobór kosmetyków i dokładne zmywanie makijażu. Niekiedy przyczyną pojawienia się jęczmienia są przeterminowane kosmetyki. Co jeśli pojawił nam się jęczmień na oku? Jak się go pozbyć? Zazwyczaj ropień po pewnym czasie znika samoistnie. Jednak niekiedy wymaga zabiegu chirurgicznego, podczas którego mechanicznie usuwa się jęczmień. Można również podjąć się leczenia farmakologicznego zazwyczaj w postaci maści lub kropli zawierających antybiotyk. Istnieją też domowe sposoby na pozbycie się jęczmienia na oku, takie jak stosowanie okładów z ciepłą wodą lub ziołowych naparów np. z rumianku. Jak przygotować taki napar? Zaparz rumianek, następnie namocz wacik i przyłóż do oka. Pamiętaj! Jęczmienia nie wolno wyciskać, przecinać, ani trzeć. 

Rób te ćwiczenia po każdym treningu, a unikniesz zakwasów

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.