Dziś roślina jest uprawiana na całym świecie, także w Polsce. Dawniej była używana jako pasza dla bydła, jednak ze względu na swoisty zapach, który przenikał do mleka zaprzestano jej stosowania. Według archeologów Egipcjanie znali i cenili kozieradkę nie tylko jako przyprawę, ale także jako lekarstwo i środek do balsamowania. Grecy i Rzymianie zaś głównie jako przyprawę i lekarstwo. W Indiach pachnące nasienie kozieradki wchodziło w skład curry. W Jemenie kozieradka jest jednym z głównych składników narodowej potrawy zwanej Saltah.
Nasienie – żółto-brązowe w kształcie kamyków, głęboka bruzda dzieli je na dwie niesymetryczne części, używa się go jako wonnej przyprawy do przygotowania zalew do marynat, sosów korzennych, proszku curry, makaronów, pieczywa i potraw mięsnych;
Kwiat – żółto-biały motylkowy, pojawia się w połowie lata owocem jest długi wąski strąk zawierający od 10 do 20 nasion;
Liść – nieznacznie ząbkowany, jasno-zielony dzieli się na 3 owalne listki, młode liście są jadane jako warzywo i smakują jak świeża fasolka szparagowa, suszone liście często trafiają się w mieszankach paszowych i są też wartościowym dodatkiem do łąkowych potpourri; suszone liście mają gorzki smak i charakterystyczny silny zapach, można z nich sporządzać herbatkę ziołową;
Łodyga – lekko owłosiona, obła jasno-zielona, nieznacznie rozgałęziona, zwykle wzniesiona, czasami płożąca;
Kiełki – wyhodowane z nasion kiełkują po 4 – 6 dniach, używa się do ziołowych sałatek, są dodatkiem do kanapek, mają ostry smak.
Współczesne badania naukowe potwierdzają odkryte już dawno temu właściwości lecznicze kozieradki, która znalazła bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w lecznictwie, lecz także w kulturystyce, kosmetyce i kuchni. Uprawia się ją na skalę przemysłową. Ziarno kozieradki nie tylko zawiera cenne substancje śluzowe, lecz także cukry, witaminy, związki białkowe, sole mineralne oraz diosegeninę używaną w terapii hormonalnej i zawartą w doustnych środkach antykoncepcyjnych. Liście zawierają kumarynę, która suszonym nadaje słodki zapach siana.
Obniża poziomu cholesterolu
Kozieradka wpływa korzystnie na układ krwionośny, zmniejszając ilość cholesterolu LDL i poprawiając stan naczyń krwionośnych. Korzystne działanie kozieradki wynika z tego, że zawiera ona saponiny steroidowe, które hamują wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów. Z tego powodu, dodawanie kozieradki do potraw, to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się problemów z wysokim cholesterolem.
Wspiera układ pokarmowy
Pomaga przy wrzodach żołądka, poprawia trawienie (likwiduje wzdęcia, dyspepsje, zapalenie błony śluzowej), usuwa zaparcia, ochrania wątrobę, zmniejsza nadkwasoty oraz eliminuje rozwój pasożytów w przewodzie pokarmowym. Kozieradka zawiera dużą ilość błonnika oraz antyoksydantów. Dzięki jej stosowaniu, można pozbyć się z organizmu toksyn i wspierać trawienie. Herbata z kozieradki jest stosowana po to, by poprawić trawienie, zmniejszyć ból brzucha, złagodzić zaparcia.
Kozieradka zmniejsza ryzyko występowania nowotworów jelita grubego
W jej skład wchodzą takie składniki, jak saponiny i śluzy, które zmniejszają wchłanianie toksyn przez ścianę jelita grubego. Bardzo ważna jest także spora zawartość błonnika, który „rozcieńcza” toksyny znajdujące się w jelitach. To jeden z czynników, który pozwala ograniczyć ryzyko nowotworów.
Zmniejszenie ryzyka chorób serca
Kozieradka zawiera galaktomannan, który wpływa korzystnie na zdrowie serca. Ta substancja jest obecna także w gumie guar oraz gumie karob. Dostarcza także dużej dawki potasu, wspierającego prawidłową pracę serca i ciśnienie krwi. Galactomannan obecny w kozieradce, spowalnia wchłanianie glukozy z pokarmu i sprawia, że jest on niższy we krwi. Kozieradka poprawia wydzielanie insuliny.
Jest lekarstwem na gorączkę i bóle gardła
Napar z kozieradki wymieszanej z cytryną i miodem – hamuje kaszel i zmniejsza ból, który towarzyszy chorobom gardła, może także działać przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Kozieradka wspiera odchudzanie
Jeśli chcesz schudnąć, powinieneś przyjmować kozieradkę rano, na pusty żołądek. Można ją zarówno zaparzać, jak i żuć. Dzięki temu osiągamy korzyści z przyjmowania większej ilości błonnika, który wypełnia żołądek. Pozwala to znacznie zmniejszyć apetyt i ograniczyć porcje jedzenia.
ZOBACZ: Młody, zielony jęczmień - odchudzanie i oczyszczanie organizmu
Zmniejsza dolegliwości kobiece, ułatwia poród, zwiększa laktację
Kozieradka to źródło diosgeniny i izoflawonów, które mają działanie estrogenowe i redukują nieprzyjemne objawy, pojawiające się przed menstruacją. Wpływają one także na zredukowanie nieprzyjemnych objawów menopauzy, takich, jak rumieńce i zmiany nastroju.
Kozieradka jest rośliną, która daje szczególne korzyści dla kobiet, które z naturalnych przyczyn są narażone na niedobór żelaza. Ten problem pojawia się szczególnie w okresie dojrzewania, w ciąży i podczas karmienia dziecka piersią. Kozieradka, podobnie, jak warzywa liściaste, dostarcza dużej ilości łatwo wchłanialnego żelaza. Kozieradka była stosowana także jako środek ułatwiający i przyśpieszający poród. Jednak obecnie raczej nie zaleca się jej stosowania w ciąży bez konsultacji z lekarzem. Jednym z najważniejszych zastosowań kozieradki, jest używanie jej w celu zwiększenia ilości wydzielanego mleka. Kozieradka zwiększa wydzielanie diosgeniny, która odpowiada za produkcję mleka. Efekty jej działania są widoczne bardzo szybko, bo już od 1 do 3 dni, po jej przyjęciu.
Kozieradka wpływa na powiększenie biustu
Może być to dosyć zaskakujące - szczególnie dla osób, które nie wierzą w tego rodzaju „hity” kosmetyczne. Tym razem w tych dziwacznych doniesieniach jest sporo prawdy. Kozieradka wpływa na układ hormonalny organizmu, przez co sprzyja powiększaniu się kobiecych kształtów. Dzieje się tak dlatego, że kozieradka wpływa korzystnie na kobiecy układ hormonalny.
Kozieradka łagodzi stany zapalne skóry
Kozieradka jest stosowana przy cerze łojotokowej i trądzikowej. Stosowana na skórę po to, by zmniejszyć ilość takich zmian, jak pryszcze, czyraki, cysty a także by wygładzić zmarszczki. Kozieradka zawiera antyoksydanty i substancje przeciwzapalne, dlatego po jej zastosowaniu na skórę, można spodziewać się zmniejszenia stanów zapalnych i egzemy. Wpływają one także na zmniejszenie widoczności blizn. Aby uzyskać to działanie, należy zastosować pastę z rozdrobnionej kozieradki i wmasowywać ją w blizny. Kozieradka stosowana w formie maski poprawia stan włosów, zapobiega wypadaniu, zmniejsza także ilość łupieżu.