Ta drogocenna przyprawa wykorzystywana jest w kuchni, przemyśle kosmetycznym i lecznictwie od ponad 3000 tysięcy lat. Znany był on już starożytnym Egipcjanom i Persom. Służył on nie tylko do wzmacniania smaku potraw, ale również do barwienia ubrań czy do leczenia wielu chorób. Również w tych czasach ludzie uważali go jako afrodyzjak. Szafran pozyskuje się z słupków krokusa. Roślina ta charakteryzuje się jasnofioletowym kwiatem, z którego wyciąga się cienkie nitki szafranu w w jasnoczerwonym kolorze z odrobiną złotego odcienia.
Szafran głównie kojarzy nam się z gorzkim smakiem, ale można w nim również wyczuć nutkę miodowo-korzenną. Swoje zastosowanie znajduje on głównie w kuchni zarówno europejskich jak i orientalnych. Jest to kropka nad i, która idealnie komponuje się z większością dań. Przyprawa ta doskonale komponuje się z daniami rybnymi morza, a także różnymi mięsami. Szafran wspaniale pasuje także do dań na słodko. Jest on np. jednym z składników szwedzkich bułeczek szafranowych. Tą przyprawę możemy również spotkać w alkoholach takich jak likiery.
Algi morskie - superfood dzięki któremu oczyścisz organizm
Tak jak kawior, również szafran jest gastronomicznym synonimem luksusu. Do wyprodukowania jednego kilograma przyprawy potrzeba aż 250 tysięcy zebranych dojrzałych i wysuszonych kwiatów krokusa. Chcąc kupić kilogram najwyższej jakości szafranu z hiszpańskich upraw musimy zapłacić za niego nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli chcielibyśmy tą wspaniałą przyprawę wykorzystywać w swojej kuchni warto jest kupić około 12 gramowe opakowanie, które kosztuje około 5 złotych. warto również zwracać uwagę na skład danego opakowania, bo często bywa tak, że poza szafranem znajdują się tam również śladowe ilości zbóż czy nabiału.
Szafran jest źródłem wielu witamin, a także innych makroelementów takich, jak: miedź, potas, selen, cynk, a także witaminę C, A oraz kwas foliowy. Od lat znajduje swoje zastosowanie w leczeniu takich chorób, jak odra, żółtaczka, choroby serca czy artretyzm. Przyprawa jest także silnym przeciwutleniaczem. Polecana jest w szczególności mężczyznom, bo broni ona plemniki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co również pomaga w walce z niepłodnością. Szafran działa także antydepresyjnie, uspokajająco i rozluźniająco. Szafran jest także dobrym sposobem na zminimalizowanie silnych bóli przedmiesiączkowych u kobiet.