Niewielkie drzewa morwy wsytępują w wielu krajach Azji, Europy i Ameryki, a także w Polsce, gdzie sadzona jest w ogródkach i parkach.
Wszystkie części morwy, a więc owoce, liście, gałązki czy też kora, były wykorzystywane już w starożytnej medycynie chińskiej, m.in. w leczeniu gorączki, kaszlu czy w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi.
Jest jeden składnik, któremu morwa zawdzięcza swoją popularność - alkaloid DNJ o właściwościach przeciwdiabetycznych, który znajduje się tylko w jej liściach. To właśnie dlatego morwa jest polecana odchudzającym się.
Właśnie dzięki niemu morwa znacząco hamuje glikemię poposiłkową, czyli wzrost stężenia glukozy we krwi po posiłku, a tym samym wydzielanie insuliny, co sprawia, że cukry z posiłku wolno się wchłaniają i nie przekształcają się w tkankę tłuszczową. Zapobieganie huśtawkom stężenia glukozy pomaga łatwiej panować nad apetytem i pozbyć się ciągłej ochoty na słodycze. Żeby odczuć właściwości herbaty z morwy, trzeba wypić filiżankę przed posiłkiem.
Zobacz: Czystek. Ma opóźniać starzenie i chronić przed rakiem. Naprawdę to potrafi?
Dlaczego jeszcze warto pić herbatę z liści morwy białej? Bo dostarcza witamin z grupy B: ryboflawiny wpływającej na jakość widzenia, tiaminy poprawiającej nastrój, pirydoksyny niezbędnej w produkcji krwinek czerwonych i witaminy PP usprawniającej funkcjonowanie mózgu.
Morwa zawiera też flawonoidy: kwercetynę, rutynę, astragalinę, kumarynę, a także fenolokwasy: kwas chlorogenowy i kwas kawowy, dzięki którym wykazuje potencjał antyoksydacyjny, czyli walczy z wolnymi rodnikami, które są przyczyną wielu chorób i starzenia się.
Na jeden z tych związków warto zwrócić szczególną uwagę, mianowicie na wzmacniającą układ odpornościowy kwercetynę. Spore ilości tego przeciwwirusowego, przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego flawonoidu znajdziemy w cebuli czerwonej i w kaparach, ale najwięcej jej spośród wymienionych produktów ma właśnie morwa.
Na białą morwę powinny uważać kobiety w ciąży, gdyż nie ma żadnych badań opisujących jej wpływ na ciężarne. Niewskazana jest suplementacja produktami zawierającymi ekstrakty z białej morwy.