Melon jest owocem o sporych gabarytach, owalnego lub kulistego kształtu i zalicza się do rodziny dyniowatych. Co ciekawe, to owoc ogórka, uprawiany na całym świecie, choć w naturalnych warunkach rośnie w klimacie umiarkowano-tropikalnym.
Melon prawie w całości składa się z wody, dlatego tak znakomicie gasi pragnienie. Zalicza się do owoców niskokalorycznych, które bezkarnie może jeść każdy, nawet osoba stosująca dietę odchudzającą. Poza tym jest przepyszny - słodki i orzeźwiający. W składzie melonów znajdziemy węglowodany w postaci glukozy, fruktozy i sacharozy, a także witaminę E, decydującą o właściwościach antyoksydacyjnych tego owocu. Melon jest bogatym źródłem witaminy A, C, D i P oraz witamin z grupy B. Wysoka zawartość kwasu foliowego sprawia, że jest polecany kobietom w I trymestrze ciąży i starającym się o dziecko. Nie brakuje w nim również składników mineralnych: jodu, fosforu, wapnia, potasu, magnezu i żelaza.
Melon ma działanie lekko przeczyszczające i moczopędne, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go od lat w medycynie naturalnej do leczenia problemów z nerkami i układem moczowym. Ze względu na zawartość beta-karotenu i innych przeciwutleniaczy, melon jest znakomitym środkiem antyoksydacyjnym, który walczy z wolnymi rodnikami i opóźnia skutecznie procesy starzenia się organizmu. Ma właściwości antynowotworowe, wpływa pozytywnie na stan tętnic, pracę serca i ochronę układu krwionośnego. Można go stosować do łagodzenia objawów przeziębień, bólu gardła i kaszlu.
Gorzka odmiana melonów powinna na stałe wejść do diety anty-cukrzycowej (cukrzyca typu 2), ponieważ owoc ten obniża poziom glukozy i trójglicerydów we krwi.
Występuje wiele różnych odmian melonów, które różnią się między sobą smakiem, wielkością, kształtem i kolorem skórki. Wyróżnić można przy tym:
· melon cukrowy - o słodkim smaku, aromatycznym miąższu i gładkiej skórce; melon ten ma owalny kształt i skórkę w cętki,
· melon Galia - nazywany także melonem siatkowatym, ma słodki, jasny miąższ, owalny kształt i żółtobrązową skórkę,
· melon kantalupa - ma kulisty kształt, pomarańczowy miąższ oraz podłużnie żebrowaną skórkę,
· melon zimowy - ma wyrazisty smak, a jego skórka jest gładka, pokryta lekką siateczką; odznacza się średnią wielkością i owalnym kształtem.
W pierwszej kolejności melona należy obrać. Skórka owocu nie nadaje się do spożycia. Następnie usuwa się zwykle pestki, choć nadają się one do spożycia. Najcenniejszy z perspektywy konsumenta pozostaje miąższ melona. Można go spożywać bezpośrednio po obraniu ze skórki. Kroimy go w podobny sposób jak arbuza, albo wykorzystujemy do tego celu specjalną łyżeczkę, z której wykonamy melonowe kuleczki. Posłużyć mogą one do wykonania sałatki z pomidorkami koktajlowymi i kulkami mozzarelli, z dodatkiem oliwy z oliwek, soku z cytryny i przypraw.