Jak skutecznie walczyć z nadciśnieniem?

Jedną z chorób cywilizacyjnych naszych czasów, która w wysokim stopniu wynika z szybkiego tempa życia oraz stresów, z jakimi spotykamy się każdego dnia, jest nadciśnienie. Ciśnienie tętnicze krwi nie powinno przekraczać określonych wartości. Jeśli jest wyższe niż normy, wówczas trzeba podjąć odpowiednie kroki w celu jego obniżenia.

Co należy rozumieć przez pojęcie „ciśnienie tętnicze krwi”?

Ciśnienie tętnicze krwi to nacisk, jaki krew wywiera na ściany tętnic, którymi przepływa. Zawsze przy pomiarze ciśnienia podawane są dwie wartości: ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe jest wyższe i powstaje w wyniku skurczu serca, zaś rozkurczowe jest niższe i pojawia się w trakcie rozkurczu serca.
Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia i życia pacjenta skutków zdrowotnych, m.in. do udaru mózgu.

Jakie ciśnienie krwi jest prawidłowe?

Idealne ciśnienie krwi mierzone w gabinecie lekarskim, na profesjonalnym aparacie, nie powinno być niższe niż 140/90 mmHg. Niemniej norma ciśnienia tętniczego zależna jest od wielu czynników, m.in. wieku, płci, przebytych i aktualnych chorób, czy też prowadzonego trybu życia.
U dorosłych przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie krwi wynosi dla ciśnienia skurczowego 120, a dla ciśnienia rozkurczowego 80 mmHg. Wysokie ciśnienie krwi, czyli nadciśnienie może być zdiagnozowane, jeśli w regularnych pomiarach przekracza 140 na 90 mmHg.

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Wiedząc, że nasze ciśnienie przekracza ustanowione normy, warto podjąć się zmiany tego stanu rzeczy, dla własnego dobra. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza internisty - lekarza rodzinnego, który zaleci dokonywanie regularnych pomiarów, a na podstawie dziennika pomiarowego zaleci odpowiednie środki farmaceutyczne, których celem będzie skuteczne obniżenie ciśnienia krwi.

Jak obniżyć ciśnienie krwi - domowe sposoby

Farmaceutyki to nie jedyna metoda walki z wysokim ciśnieniem. Istnieją domowe sposoby na nadciśnienie, które mogą być terapią wspomagającą leczenie konwencjonalne, a w niektórych przypadkach, kiedy nadciśnienie nie jest duże, mogą nawet zastąpić tabletki. Co obniża ciśnienie krwi? Na pewno aktywność fizyczna. Wystarczy w umiarkowany sposób ruszać się przez około 30 minut dziennie, aby obniżyć ciśnienie. Ważna jest przy tym systematyka. Dla obniżenia ciśnienia polecane są spacery, pływanie, jogging, jazda na rowerze czy nordic walking.
Prawidłowe ciśnienie krwi uzyskać można także przy zmianie prowadzonej dotychczas diety. Z jadłospisu należy wykluczyć sól, która jest jedną z przyczyn nadciśnienia. Należy ją spożywać w ograniczonej ilości, nie więcej niż 1 łyżeczkę dziennie dla dorosłego człowieka. Warto ją zastąpić ziołami i przyprawami. Z diety usunąć trzeba również produkty wysokoprzetworzone i fast foody.

Osoby z nadciśnieniem powinny schudnąć, rzucić palenie, które zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, jak i ograniczyć spożycie alkoholu. Co ciekawe, picie niewielkiej ilości wina regularnie, np. do posiłków, zadziała korzystnie na nasze ciśnienie.

Sylwia Nowak i jej sposób na smukłe nogi [6 ĆWICZEŃ]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.