Arbuz - kalorie i wartości odżywcze

Arbuz jest niemal powszechnie lubiany - niewiele jest osób, które potrafią się oprzeć jego smakowi. To jednocześnie owoc idealny na lato, jako że składa się w 90% z wody. Z uwagi na fakt, że często go w okresie letnim spożywamy, warto wiedzieć jakie witaminy ma arbuz, czy arbuz tuczy i jakie ma zastosowanie w kuchni. Czy nadaje się i dla dorosłych, i dla małych dzieci? Jakim osobom jest szczególnie polecany?

Arbuz – owoc czy warzywo?

Na pytanie o to, czy arbuz to owoc czy warzywo, wszyscy od razu odpowiedzą zapewne, że jest on owocem. To oczywiste – ale dla tych, którzy zagłębią się w temacie nieco mocniej sprawa nie jest już taka prosta. Arbuz zwyczajny uprawiany jest bowiem jako warzywo. Zalicza się do gatunku roślin z rodziny dyniowatych i ma zresztą z dynią bardzo wiele wspólnego.
Przekonanie, że jest owocem bierze się przede wszystkim z jego orzeźwiającego smaku i dużej zawartości wody – jesteśmy przyzwyczajeni, że podobny smak i właściwości mają właśnie owoce. Dlatego powszechnie traktowany jest jak owoc. Arbuz jest rośliną o płożącej się łodydze, która osiąga od 2 do 5 metrów, jest szorstko owłosiona i ma wąsy czepne. Posiada też duże, ciemnozielone liście i właśnie owoce (jagody), duże i posiadające słodki, orzeźwiający miąższ, z mocnym egzokarpem w różnych odcieniach zieleni. Jest rośliną jednoroczną, uprawną, występującą w wielu krajach i to od bardzo dawna – wzmianki o arbuzie pojawiają się nawet w Biblii, a jeszcze wcześniej uprawiany był on w Chinach i Indiach.

Arbuz – witaminy

Jakie witaminy ma arbuz? Jest to roślina niezwykle wartościowa, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Jako pierwszy warto wymienić likopen, będący ważnym pigmentem. To organiczny związek chemiczny z grupy karotenów, który jest jednocześnie jednym z naturalnych przeciwutleniaczy.
Arbuz to też świetne źródło witaminy A, witaminy C, potasu, magnezu oraz cytruliny. Ta ostatnia jest związkiem chemicznym, który w organizmie człowieka przemienia się w L-argininę. Jest ona szczególnie istotna dla sportowców i polecana wszystkim osobom aktywnym fizycznie. Arbuz jest też źródłem wapnia.

Arbuz – właściwości

Arbuz posiada mnóstwo zalet – i polecany jest wielu osobom. Mogą go spożywać tak dorośli, jak i seniorzy, jak również dzieci. To świetna przekąska dla całej rodziny! W dodatku przekąska zdrowa, ponieważ – jak już wcześniej wspomniano - arbuz to źródło cennych antyoksydantów. Likopen zmniejsza między innymi ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty. Ponadto zapobiega utlenianiu się cholesterolu, czyli przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Przyczyniają się do tego również zawarte w nim witaminy, a potas pomaga hamować przemiany miażdżycowe. Magnez zaś zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych.
Arbuz polecany jest sportowcom, ponieważ cytrulina wspomaga regenerację organizmu po treningu. Pozwala zatem zwiększyć wydajność mięśni w czasie treningu – ułatwia budowanie formy. Ponadto jest silnie moczopędny, zatem poleca się go również i osobom, które mają chore nerki, czy też cierpią na jakieś infekcje układu moczowego.

Ile kalorii ma arbuz?

Czy arbuz tuczy? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które go uwielbiają. Z jednej strony wiemy, że zawiera mnóstwo wody i świetnie orzeźwia. Z drugiej jednak nie da się ukryć, że w smaku jest zupełnie inny od na przykład grejpfruta – jest słodki, a skoro taki jest, to może przecież zawierać dużo kalorii. Internet jest zatem pełen zapytań w stylu „ile kcal ma arbuz?”, „arbuz kalorie”, „arbuz a odchudzanie”, „arbuz a dieta” i tak dalej.
Czy arbuz jest więc tuczący? Nie! W 100 gramach tego przysmaku znajdziemy jedynie 30 kalorii. Jest owocem wręcz idealnym dla osób, które się odchudzają i są na jakiejkolwiek diecie. Jest bowiem dosyć sycący i oddala uczucie głodu na długo. Jednocześnie jest niskokaloryczny, więc może być bez obaw spożywany nawet w dużych ilościach.

Koniec sezonu? Nigdy. Zatrzymaj lato i zrób arbuza na patyku [HAPS FIT]

Więcej o: