Halibut - przepyszna ryba pełna zdrowych składników

Dzięki regularnemu spożywaniu ryb można dostarczyć do organizmu ważne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe omega. Ich źródłem może być między innymi halibut, który poza tym jest bardzo smaczną rybą.

Halibut - wartości odżywcze

Halibut to bardzo dobra ryba, o wielu walorach, w tym również smakowych. Stanowi źródło pełnowartościowego białka, witamin z grupy B oraz fosforu, potasu, witaminy D oraz selenu i niacyny, która wpływa na prawidłowy wygląd skóry. Znajdziemy w nim sporo kwasów omega-3, a w 100 gramach ryby jest aż 19 g pełnowartościowego białka. Z tego względu ryba ta może stanowić zamiennik mięsa czerwonego oraz drobiowego. Halibut jest doskonałym źródłem aminokwasów egzogennych, które nie są wytwarzane autonomicznie przez organizm, m.in. lizyny, leucyny, waliny i izoleucyny.

Halibut - czy jest zdrowy?

Czy halibut jest zdrową rybą? Oczywiście. Spożywając halibuta, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia i rozwoju miażdżycy, a także pojawienia się niedokrwiennego udaru mózgu. Wszystko to wynika z faktu, że jest źródłem kwasów nienasyconych, które zalecane są do spożycia w przypadku profilaktyki pacjentów zagrożonych takimi chorobami jak astma, alergia, choroby układu krążenia i reumatyzm. Składniki odżywcze, znajdujące się w halibucie, wpływają na prawidłową pracę serca, mięśni oraz układu nerwowego. Zaleca się spożywanie tej ryby dla uregulowania układu immunologicznego i dla detoksykacji organizmu.

Halibut - jak przyrządzić tę pyszną rybę?

Nie wiecie, jak przyrządzić halibuta, aby był waszym popisowym daniem? Przedstawiamy przepis na to, jak zrobić halibuta w wersji zdrowej i smacznej.
Najpierw poznajmy także sposób na to, jak usmażyć halibuta. Jako że jest on jedną z najczęściej spożywanych ryb morskich w Polsce, większość pań domu na pewno wie, jak go przygotować na patelni. Po usmażeniu na oleju zyskuje delikatny smak i ma lekką konsystencję. To ryba chuda, dlatego spokojnie możemy się nią zajadać bez obaw o swoją figurę. W 100 gramach halibuta jest około 91 kcal.
Halibuta nie musimy wyłącznie smażyć na tłuszczu. Z powodzeniem możemy go gotować tradycyjnie lub na parze, piec w folii, czy grillować i piec w piekarniku na ruszcie. Właściwie smażenie halibuta nie do końca jest dobrym pomysłem, ponieważ taka obróbka cieplna spowoduje znaczną stratę kwasów omega-3.
Halibut grillowany lub pieczony może być podstawą dań obiadowych. Podajmy go z grillowanymi warzywami i frytkami, albo zróbmy z niego rybę po grecku w sosie pomidorowym. Ciekawostką na naszym stole może stać się zupa rybna, która w Polsce jak na razie nie cieszy się zbyt dużą popularnością, albo też pasztet z halibuta. Świetnie komponuje się serwowany na musach warzywnych, np. puree z selera, z marchwi czy z ziemniaków, albo na cukinii lub w porach. Wybór sposobu przyrządzania halibuta zależy już od indywidualnych preferencji kucharza czy domowników.
W każdej wersji będzie równie smaczny i zdrowy. Dzięki niemu zwiększymy swoje bezpieczeństwo zdrowotne i ochronę przed wieloma groźnymi schorzeniami.

Chipsy z jarmużu podane z guacamole [HAPS FIT]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.