O właściwościach odżywczych i smakowych karczochów

W dobrze zaopatrzonych warzywniakach oraz w marketach spożywczych okresowo można kupić karczochy. Są one uprawiane głównie w basenie Morza Śródziemnego i tam najczęściej są wykorzystywane w przepisach kulinarnych. Czym właściwie są i jak je przygotowywać?

Karczochy - co to właściwie jest?

Karczochy, czyli Cynara scolymus są warzywami, które należą do najstarszych roślin, uprawnych na Ziemi. Znano je i lubiano już w czasach starożytnych. Sięgali po nie zarówno Grecy, jak i Rzymianie, głównie z uwagi na ich korzystny wpływ na organizm człowieka. Obecnie karczochy uprawiane są głównie w krajach śródziemnomorskich, ale nie tylko. Ich uprawy są prowadzone także w Stanach Zjednoczonych.

Prozdrowotne właściwości karczochów

Właściwości karczochów są szeroko znane na świecie, choć w Polsce jednak niedoceniane. Zaleca się spożywanie karczochów w różnej postaci m.in. przez pacjentów z chorą wątrobą. Znajdują one szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń tego narządu. Mogą stanowić element zdrowej, profilaktycznej diety dla pacjentów zagrożonych miażdżycą.
Jednocześnie karczochy są niskokalorycznym składnikiem pokarmowym, z wysoką zawartością cennych witamin, składników mineralnych i innych związków przeciwutleniających. Już 500 lat temu odkryto, że karczochy mogą być zbawienne w leczeniu żółtaczki. W warzywach tych znajdują się witaminy A, Ce i E, niacyna, a także składniki mineralne: żelazo, potas, magnez, czy wapń. Błonnik zawarty w karczochach ułatwia trawienie i pomaga regulować gospodarkę lipidową. Usuwa niepotrzebne produkty przemiany materii. Oprócz tego, karczochy są źródłem cynaryny i kwasu chlorogenowego, łagodzących problemy trawienne.

Jak smakują karczochy?

Znając doskonałe właściwości karczochów, warto włączyć je do swojej diety. Mają one mięsistą strukturę i lekko gorzką nutę smakową. Niektórzy przyrównują ich smak do szparagów, ale nie są one identyczne.

Jak ugotować karczocha?

Jak jeść karczochy, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie? Przedstawiamy sposoby na to, jak przygotować karczochy. Przede wszystkim należy obrać karczocha ze skóry i odciąć łodygę. Następnie pozbywamy się jego liści zewnętrznych. Tak przygotowane warzywo kroimy na dwie części i usuwamy jego liście wewnętrzne. Piękny, naturalny kolor karczochów można zachować dzięki zanurzeniu ich w wodzie z dodatkiem octu lub cytryny.
Karczochy gotuje się w wodzie z dodatkiem soli, oliwy z oliwek i kilku kropel świeżo wyciśniętej cytryny. Gotujemy je do czasu, aż zmiękną, co zwykle zajmuje około 30-40 minut. Gotowanie to tylko jedna z propozycji obróbki cieplnej karczochów. Z powodzeniem można je smażyć, piec i dusić. Jeśli wybierzemy duszone karczochy, uzyskamy aromatyczne danie, które podaje się najlepiej z lampką białego wina. Karczochy dusi się w oliwie z oliwek, z dodatkiem 2-3 ząbków czosnku, suszonych ziół - tymianku czy pietruszki i kilku liści laurowych. Połówki warzywa powinno się dusić około 30 minut, jeśli danie przyrządzamy z około 5 karczochów. Efekt powinien być bardzo smaczny.

Zdrowa i pełna witamin sałatka do ręki [HAPS FIT]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.