Miody można podzielić na wiele różnych gatunków i rodzajów. Jeśli za punkt odniesienia weźmiemy surowiec, z jakiego powstaje miód, można wyróżnić:
• miody nektarowe,
• miody spadziowe,
• miody nektarowo-spadziowe.
Miód spadziowy jest wytwarzany przez pszczoły, głównie z jodły i świerka, rzadko z drzew liściastych. To bardzo zdrowa odmiana miodu, zawierającego substancje lecznicze. Miód spadziowy w stanie płynnym jest niemal czarny, ale kiedy się krystalizuje, to zmienia kolor na jaśniejszy. Zawiera wiele antyoksydantów, które walczą z wolnymi rodnikami i opóźniają procesy starzenia się organizmu. W jego składzie znajduje się wiele substancji mineralnych, polecanych w stanach wywołanych przez ostre biegunki.
Miody nektarowe powstają z nektaru, czyli z pyłku kwiatowego. Między innymi są to takie miody jak:
• Miód akacjowy - z nektaru robinii białej (akacji białej), o barwie jasnej i delikatnym aromacie kwiatów akacji. Zawiera dużo sacharozy i fruktozy, a mimo to ma niski indeks glikemiczny. Miód akacjowy nie uczula, z uwagi na stosunkowo małą zawartość pułku. Osłabia wrażliwość na zakażenia górnych dróg oddechowych, wzmaga apetyt, leczy bezdenność i zaburzenia przewodu pokarmowego, nerek i dróg moczowych.
• Miód gryczany - powstaje z nektaru kwiatu gryki, posiada silny zapach i nieco ostry smak. W jego składzie znajdziemy dużo polifenoli o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, dlatego przydatny jest on w leczeniu chorób o podłożu rodnikowym, m.in. astmy oskrzelowej, cukrzycy, miażdżycy czy choroby Parkinsona.
• Miód lipowy - powstaje z nektaru długowiecznych drzew, wyróżnia się silnym aromatem, ostrym smakiem i wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Działa wykrztuśnie, napotnie, przeciwgorączkowo, uspokajająco i przeciwskurczowo. Może być stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, gardła, anginy, zatok oraz oskrzeli.
Czy miód jest zdrowy?
Liczne właściwości prozdrowotne miodu potwierdzają, że jest to produkt zdrowy, który wspiera organizm w walce z różnymi schorzeniami. Dlatego regularne spożywanie miodu jest polecane każdemu, z uwagi na jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Miody są bogate w aminokwasy, witaminy z grupy B oraz minerały, w tym wapń, żelazo, miedź, magnez, mangan, potas, sód, cynk i fosfor.
Ile waży miód?
Jedna łyżka miodu półpłynnego, nieskrystalizowanego, waży około 25 gram. Dlatego na 100 gram produktu „wchodzą” cztery jego łyżki. Najczęściej miód sprzedawany jest w słoikach, a jego ilość wskazywana w mililitrach i litrach. A ile kalorii zawiera łyżka miodu? W jednej łyżce, czyli w 25 gramach miodu jest 81 kcal, a oprócz tego 19,9 g węglowodanów oraz 0,1 g białka. To bardzo dużo, ale przewagą miodu nad m.in. cukrem jest to, że niesie ze sobą wiele ważnych dla zdrowia wartości odżywczych. Ze spożyciem miodu nie należy przesadzać, ponieważ jest on niewątpliwie tuczący.