• Link został skopiowany

Piramida żywieniowa - co powinno być podstawą codziennej diety?

Codzienne posiłki powinny dostarczać naszym organizmom wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: witaminy, minerały, węglowodany, białko i tłuszcze. Jak zatem komponować swój jadłospis, aby odżywiać się zdrowo i móc cieszyć się znakomitą figurą? Ważna jest piramida żywieniowa.
piramida żywienia
pl.pinterest.com

Czym jest piramida żywieniowa?

Pod pojęciem piramida żywieniowa należy rozumieć zbiór najważniejszych zasad prawidłowego, zalecanego powszechnie żywienia. Nazwa „piramida” wzięła się z tego, że prezentacja graficzna owych zasad jest przedstawiana w formie stożka. U jego podstawy znajdują się elementy niezbędne każdemu człowiekowi w codziennej diecie. W miarę posuwania się ku górze piramidy żywieniowej, umieszczono na niej produkty, które należy wyeliminować z diety lub spożywać je sporadycznie - od czasu do czasu.
Należy przy tym podkreślić, że piramida żywieniowa człowieka jest właściwa dla osób zdrowych, które nie cierpią na żadne choroby cywilizacyjne, m.in. na cukrzycę. W przypadku chorób, należy ją zmodyfikować po konsultacji z dietetykiem lub specjalistą ds. żywienia. Inna piramida obowiązuje dla osób biernych pod względem fizycznym, a inna piramida żywieniowa dla sportowców.

Jak wygląda piramida żywieniowa?

W 2016 roku opracowano nową piramidę żywieniową, która powinna być podstawą zdrowego stylu życia człowieka. Według niej najważniejsze dla zapobiegania i łagodzenia większości dzisiejszych chorób przewlekłych, niezakaźnych jest bycie aktywnym fizycznie. To powinno leżeć u podstaw piramidy żywnościowej. Ruch pomaga bowiem w zachowaniu dobrej kondycji i odpowiedniej masy ciała, zwiększa wydolność oddechową i poprawia stan układu krążenia.
Podstawą diety według piramidy żywieniowej 2016 są zaś owoce i warzywa, które powinniśmy spożywać w ilości około 400 gram na dobę, uzupełniając je odpowiednią podażą wody. Nad warzywami i owocami oraz wodą, w piramidzie żywieniowej znalazły się produkty pełnoziarniste, później nabiał i źródła białka, w tym mięso, ryby, jaja i warzywa strączkowe. Na samym szczycie piramidy są zaś tłuszcze - oleje, oliwa z oliwek, nasiona i orzechy. Według dietetyków tworzących nową piramidę żywienia 2016 należy ograniczać spożycie soli i cukrów w posiłkach i w wypijanych napojach.

Wegetariańska piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa odnosi się do klasycznego systemu żywienia i jest przeznaczona kolokwialnie rzecz ujmując dla mięsożerców. Z kolei wegetariańska piramida żywieniowa wygląda nieco inaczej. Sugeruje ona rodzaj i częstotliwość spożywania pokarmów w ilości optymalnej dla zdrowia. Zawiera nie tylko produkty żywnościowe z wykluczeniem mięsa lub produktów odzwierzęcych, jak jajka czy nabiał, ale również zalecenia dotyczące wegetarianów, m.in. aktywność fizyczną lub konieczność wystawiania skóry na wpływ promieniowania słonecznego. Dzięki temu w organizmie wytwarza się cenna witamina D, która stanowi jeden z głównych budulców kości i stawów. Wegetariańska piramida żywienia również na szczycie umieszcza produkty tłuste, których spożycie trzeba ograniczać, choć ich całkowite wyeliminowanie z diety przy braku w niej mięsa niekoniecznie będzie zdrowe dla naszego organizmu.

Tosty z batata, które sprawią, że idealnie rozpoczniesz poranek [HAPS FIT]