Piramida żywieniowa - co powinno być podstawą codziennej diety?

Codzienne posiłki powinny dostarczać naszym organizmom wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: witaminy, minerały, węglowodany, białko i tłuszcze. Jak zatem komponować swój jadłospis, aby odżywiać się zdrowo i móc cieszyć się znakomitą figurą? Ważna jest piramida żywieniowa.

Czym jest piramida żywieniowa?

Pod pojęciem piramida żywieniowa należy rozumieć zbiór najważniejszych zasad prawidłowego, zalecanego powszechnie żywienia. Nazwa „piramida” wzięła się z tego, że prezentacja graficzna owych zasad jest przedstawiana w formie stożka. U jego podstawy znajdują się elementy niezbędne każdemu człowiekowi w codziennej diecie. W miarę posuwania się ku górze piramidy żywieniowej, umieszczono na niej produkty, które należy wyeliminować z diety lub spożywać je sporadycznie - od czasu do czasu.
Należy przy tym podkreślić, że piramida żywieniowa człowieka jest właściwa dla osób zdrowych, które nie cierpią na żadne choroby cywilizacyjne, m.in. na cukrzycę. W przypadku chorób, należy ją zmodyfikować po konsultacji z dietetykiem lub specjalistą ds. żywienia. Inna piramida obowiązuje dla osób biernych pod względem fizycznym, a inna piramida żywieniowa dla sportowców.

Jak wygląda piramida żywieniowa?

W 2016 roku opracowano nową piramidę żywieniową, która powinna być podstawą zdrowego stylu życia człowieka. Według niej najważniejsze dla zapobiegania i łagodzenia większości dzisiejszych chorób przewlekłych, niezakaźnych jest bycie aktywnym fizycznie. To powinno leżeć u podstaw piramidy żywnościowej. Ruch pomaga bowiem w zachowaniu dobrej kondycji i odpowiedniej masy ciała, zwiększa wydolność oddechową i poprawia stan układu krążenia.
Podstawą diety według piramidy żywieniowej 2016 są zaś owoce i warzywa, które powinniśmy spożywać w ilości około 400 gram na dobę, uzupełniając je odpowiednią podażą wody. Nad warzywami i owocami oraz wodą, w piramidzie żywieniowej znalazły się produkty pełnoziarniste, później nabiał i źródła białka, w tym mięso, ryby, jaja i warzywa strączkowe. Na samym szczycie piramidy są zaś tłuszcze - oleje, oliwa z oliwek, nasiona i orzechy. Według dietetyków tworzących nową piramidę żywienia 2016 należy ograniczać spożycie soli i cukrów w posiłkach i w wypijanych napojach.

Wegetariańska piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa odnosi się do klasycznego systemu żywienia i jest przeznaczona kolokwialnie rzecz ujmując dla mięsożerców. Z kolei wegetariańska piramida żywieniowa wygląda nieco inaczej. Sugeruje ona rodzaj i częstotliwość spożywania pokarmów w ilości optymalnej dla zdrowia. Zawiera nie tylko produkty żywnościowe z wykluczeniem mięsa lub produktów odzwierzęcych, jak jajka czy nabiał, ale również zalecenia dotyczące wegetarianów, m.in. aktywność fizyczną lub konieczność wystawiania skóry na wpływ promieniowania słonecznego. Dzięki temu w organizmie wytwarza się cenna witamina D, która stanowi jeden z głównych budulców kości i stawów. Wegetariańska piramida żywienia również na szczycie umieszcza produkty tłuste, których spożycie trzeba ograniczać, choć ich całkowite wyeliminowanie z diety przy braku w niej mięsa niekoniecznie będzie zdrowe dla naszego organizmu.

Tosty z batata, które sprawią, że idealnie rozpoczniesz poranek [HAPS FIT]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.