Czerwona herbata - czy warto ją pić?

Czerwoną herbatę powinni pić nie tylko smakosze. Jest świetna również dla odchudzających się oraz osób, które po prostu dbają o zdrowie. Czy rzeczywiście pomaga zrzucić zbędne kilogramy? Jakie właściwości ma ten typ herbaty?

Czerwona herbata – właściwości

Czerwona herbata, czyli oolong charakteryzuje się tym, że poddawana jest krótkiemu procesowi fermentacji, co przyczynia się do wielu jej pożytecznych właściwości. Ma bowiem najwięcej kofeiny oraz mikroelementów i enzymów spośród wszystkich rodzajów herbaty. Z powodzeniem może zastąpić kawę, a przy tym jest od niej o wiele zdrowsza. Herbata czerwona obniża poziom cholesterolu, wyrównuje ciśnienie, a także pomaga w walce z nadprogramowymi kilogramami.

Jak wybrać i parzyć czerwoną herbatę?

Najlepsze herbaty to oczywiście liściaste. Nie inaczej jest także w przypadku herbaty czerwonej. Popularniejsze herbaty w torebkach są po prostu gorszej jakości niż te w liściach, co odbija się zarówno na właściwościach jak i na smaku. Choć początkowo możemy tego nie zauważać, przy regularnym piciu liściastej herbaty ta w torebkach już nie będzie nam smakować. Parzenie czerwonej herbaty niczym nie różni się od przygotowywania innych typów liściastych herbat i jest bardzo proste. Wystarczy wsypać łyżeczkę herbaty do filiżanki i zalać wodą, której temperatura powinna wynosić ok. 90 – 95%. Tak przygotowana herbata powinna parzyć się przez 5 minut.

Czerwona herbata na odchudzanie

Czy czerwona herbata pomaga w odchudzaniu? Z badań i obserwacji wynika, że jak najbardziej. Właściwości odchudzające czerwonej herbaty wynikają z obecności polifenoli regulujących wydzielanie żółci oraz ułatwiających trawienie. Substancje te przyspieszają również przemianę materii. Choć herbata czerwona nie jest jedyną, która wspomaga odchudzanie, w jej przypadku to działanie jest najbardziej efektywne.

Czerwona herbata – na co prócz odchudzania?

Wspomaganie układu pokarmowego nie jest jedyną właściwością czerwonej herbaty. Jest ona również polecana osobom mającym problemy z nadciśnieniem czy chorym na miażdżycę, ponieważ obniża poziom cholesterolu. Według najnowszych badań herbata ta zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Jej działanie polega na walce z wolnymi rodnikami, niszczeniu komórek nowotworowych oraz zapobieganiu niekontrolowanemu wzrostowi i podziałom komórek. Zawiera wapń i fluor, dzięki czemu pozytywnie wpływa na kości i zęby. Flawonoidy, które również zawarte są w czerwonej herbacie wzmacniają naczynia krwionośne, a cynk pomaga zachować gładką skórę. Herbata ta również oczyszcza organizm z toksyn i działa moczopędnie. Badania dowodzą, że wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację.

Czy czerwona herbata szkodzi?

Tak jak w przypadku wszystkich innych produktów, pijąc czerwoną herbatę należy zachować umiar. Tak jak kawa czy inne rodzaje herbaty zmniejsza wchłanianie żelaza. Powinny ją więc ograniczać osoby mające problem ze zbyt niską zawartością tego pierwiastka we krwi. Działa moczopędnie, więc pita w nadmiernych ilościach może powodować wypłukiwanie minerałów z organizmu. Kobiety w ciąży powinny skonsultować z lekarzem czy mogą ją spożywać, a osoby chore na anemię i kobiety w trakcie miesiączki ograniczyć jej ilość.

Antyoksydacyjny koktajl na płaski brzuch i młody wygląd [HAPS FIT]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.