Gołąbki - pomysł na pyszny i szybki obiad

Któż z nas przynajmniej raz nie jadł gołąbków? To danie, wbrew nazwie, nie ma nic wspólnego z prawdziwym gołębiem, jednak zawiera w sobie mięso. Jest ono jednak pochodzenia wieprzowego. Gołąbki stanowią smaczny i nietrudny do przygotowania posiłek, także łatwy do odgrzania. Dzięki temu jest to danie niezwykle popularne i zaskarbia sobie sympatię zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Gołąbki - przepis

Przygotowanie gołąbków nie jest czynnością trudną. Do ich przyrządzenia potrzebujesz właściwie tylko kapusty, ryżu bądź kaszy, a także zmielonego mięsa i przypraw. Gołąbki są potrawą półmięsną, składającą się z przyprawionego farszu owiniętego liśćmi kapusty. Tradycyjne przepisy mówią o mielonym mięsie wieprzowym, ryżu lub kaszy, a także cebuli i grzybach. Obecnie, jak niemal każde danie, także gołąbki doczekały się kilku wersji, które również mogą być modyfikowane wedle osobistych preferencji i pomysłów. Dziś spotkamy więc także gołąbki faszerowane mięsem drobiowym, baranim, bądź w wersji zupełnie bezmięsnej. Coraz większą popularnością cieszą się także gołąbki bez zawijania. Oto lista zakupów rzeczy potrzebnych do przyrządzenia tradycyjnych gołąbków:

-> mielone mięso wieprzowe
-> torebka ryżu bądź kaszy
-> cebula
-> rosół drobiowy lub drobiowo - warzywny
-> przecier pomidorowy
-> ok. 10 gramów mąki
-> przyprawy: sól, pieprz, papryka, tymianek, oregano
-> biała kapusta

Mięso przełóż do dużej miski - im większa, tym wygodniej będzie Ci się wyrabiało farsz. Obraną cebulę zetrzyj na tarce i dodaj do mięsa. Ugotowany ryż odcedź, przelej zimną wodą i również dodaj do miski. Całość przypraw szczyptą soli i odrobiną pieprzu. Dodaj przyprawy wedle uznania. Farsz rozmieszaj, a następnie wyrabiaj dłonią tak długo, aż wszystkie składniki się ze sobą zmieszają. Następnie uformuj go w niewielkie, nieco spłaszczone, podłużne kotlety. Kapustę z wyciętym głąbem gotuj przez kilka minut na niewielkim ogniu. Następnie ostudź i w pojedyncze liście zawijaj kolejne porcje farszu. Czas na duszenie - w tym celu spód dużego i najlepiej szerokiego garnka wyłóż pozostałymi liśćmi kapusty. Następnie ułóż na nich gołąbki i zalej je bulionem. Teraz wystarczy już tylko przykryć garnek i dusić potrawę na wolnym ogniu do momentu, aż liście kapusty zmiękną. Przygotuj sos do gołąbków: w tym celu do bulionu, w którym dusiła się potrawa, dodaj przecier pomidorowy i mąkę rozmieszaną z wodą. Całość zagotuj i dopraw wedle uznania, dodaj z powrotem do gołąbków i gotuj na małym ogniu przez kolejnych kilka minut, już bez przykrycia. Obiad gotowy! Jeśli obawiasz się, że kapusta może się rozwinąć podczas gotowania lub wyjmowania gołąbków, każdy z nich przez włożeniem do garnka owiń nicią. Z gotowego dania zdejmiesz ją bez problemu rozcinając, a potrawa uda się bez wątpienia.

Przepis na gołąbki bez zawijania

Alternatywną, ale równie smaczną wersją tego popularnego dania, są gołąbki bez zawijania. Tym różnią się od swojej tradycyjnej wersji, że zamiast owijać farsz kapustą, dodajemy ją właśnie do niego. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, smażymy, a następnie gotujemy w bulionie z dodatkiem koncentratu pomidorowego. Do przygotowania gołąbków w tej wersji potrzebujesz dokładnie takich samych składników, jak w przypadku zwykłych. Dodatkowymi elementami są 2 jajka i pół szklanki kaszy mannej - aby poprawić konsystencję i zwartość farszu. Mięso, przełożone do dużej miski, wymieszaj ze startą na dużych oczkach kapustą, jajkami, ryżem oraz kasza manną, a następnie dopraw pieprzem i solą. Wyrabiaj mięso rękoma, a następnie uformuj niewielkie kotleciki. Obsyp je mąką, a następnie smaż na rozgrzanym oleju do uzyskania rumianej barwy. Przełóż gołąbki do garnka i zalej litrem gorącego bulionu, z dodatkiem koncentratu pomidorowego. Teraz całość gotuj na małym ogniu przez około 50 minut.

Gołąbki wegetariańskie

Pysznym smakiem gołąbków mogą się cieszyć również osoby na diecie wegetariańskiej. Zamiast mięsa, potrzebować będziesz większej ilości kaszy gryczanej. Dodatkowo możesz użyć czerwonej fasoli, a dla urozmaicenia smaku - także grzybów, na przykład pieczarek. Zamiast bulionu drobiowego, użyj warzywnego lub grzybowego. Kaszę ugotuj, odcedź i ostudź, a następnie włóż do miski. Przygotowanie pozostałych składników oraz dalsze postępowanie z gołąbkami nie różni się od ich przygotowania w tradycyjnej wersji. Smacznego!

Owsianka na dwa sposoby - sycące śniadanie, które doda ci energię na resztę dnia [HAPS FIT]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.