Angina - czym jest, jakie daje objawy i w jaki sposób ją leczyć?

Angina, nazywana inaczej zapaleniem gardła, to schorzenie górnych dróg oddechowych, które polega na zapaleniu podniebiennych migdałków, a także błony śluzowej gardła. Jest to choroba zakaźna, która zostaje przenoszona drogą kropelkową. Dlatego też osoby z anginą nie powinny przebywać w środowisku pracy, aby nie narazić pozostałych pracowników na infekcję. Dowiedz się zatem w jaki sposób możesz rozpoznać anginę, poznaj jej rodzaje, objawy, potencjalne powikłania oraz sposoby leczenia.

Angina – objawy, dzięki którym ją rozpoznasz

Angina jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, gdyż daje bardzo charakterystyczne objawy. Można do nich zaliczyć zwłaszcza:

1. Zaczerwienione błony śluzowe gardła oraz jama gardłowa;
2. Zaczerwienione i bolące migdałki;
3. Dyskomfort odczuwany przy połykaniu posiłków;
4. Uczucie drapania w gardle;
5. Katar;
6. Uczucie osłabienia i ogólnego rozbicia;
7. Bóle mięśni i stawów;
8. Wysoka gorączka;
9. Bóle głowy;
10. Biały nalot na języku i gardle.

Objawy te nie muszą oczywiście wystąpić wszystkie jednocześnie. Może to zależeć przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z ostrą czy przewlekłą postacią anginy. W większości przypadków będzie nam towarzyszyła angina wirusowa, która stanowi około 90% wszystkich infekcji. Angina bakteryjna natomiast dotyczy przede wszystkim dzieci, u osób dorosłych występuje jedynie sporadycznie.

Wyjątkowo duży stopień nasilenia dolegliwości ma miejsce w przypadku anginy ropnej. Wówczas oprócz wymienionych wyżej objawów możemy dostrzec w gardle charakterystyczną wydzielinę o żółto-brunatnych zabarwieniu. Przyczynia się ona między innymi do wytworzenia nieprzyjemnego zapachu z ust. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona angina ropna może rodzić ryzyko bardzo groźnych powikłań, takich jak:

1. Ropień przygardłowy;
2. Szybki wzrost ciśnienia tętniczego;
3. Upośledzenie funkcji nerek;
4. Rozwinięcie się gorączki reumatycznej;
5. Zapalenie wyrostka robaczkowego;
6. Uszkodzenie wątroby;
7. Powstanie wad serca;
8. Zapalenie oskrzeli oraz płuc.

Angina – leczenie konwencjonalne oraz domowe

Nie powinniśmy więc bagatelizować pozornie nic nie znaczących objawów anginy. Objawy takie jak zaczerwienione i piekące gardła z czasem mogą przerodzić się w ostrą anginę ropną. Wówczas leczenie tego typu schorzenia będzie mocno utrudnione i wymagające przyjmowania antybiotyków. Będą one miały za zadanie zwalczyć paciorkowce, które przyczyniły się do rozwoju choroby. Warto jednak sięgać po antybiotyki z rozwagą – dopiero wówczas gdy będziemy pewni, że ból gardła to faktycznie angina. Domowe sposoby w przypadku niewielkiego zapalenia gardła mogą okazać się całkowicie wystarczające.

Lekarz przed przepisaniem antybiotyków może zalecić także pacjentowi przyjmowanie tabletek do ssania na ból gardła. Pozwalają one zwalczyć drobnoustroje oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z przełykaniem posiłków. Przykładowy produkt przepisywany chętnie przez lekarzy to chlorchinaldin.

Angina – domowe sposoby, które musisz poznać

Leczenie anginy w sposób tradycyjny możesz także wspomóc domowymi sposobami. Dzięki temu znacznie szybciej uporasz się z czynnikami chorobotwórczymi i zmniejszysz ryzyko przejścia zapalenia gardła w stan przewlekły. Warto stosować zwłaszcza tego typu metody jak:

1. Picie wody z cytryną oraz imbirem;
2. Stosowanie ziołowych inhalacji;
3. Płukanie gardła wodą z solą lub sodą oczyszczoną (1 łyżka na litr wody);
4. Rzucie goździków – posiadają właściwości przeciwbólowe i antyzapalne;
5. Płukanie gardła szałwią;
6. Płukanie gardła olejem kokosowym;
7. Przyjmowanie oleju z czarnuszki;
8. Stosowanie naturalnego lekarstwa na bazie czosnku, cebuli i miodu.

Sposoby zapobiegania anginie

Nie chcesz już więcej chorować na anginę? Domowe sposoby wymienione wyżej warto rozszerzyć także o kompleksowe działania profilaktyczne. Przede wszystkim należy podjąć wysiłki w celu wzmocnienia odporności organizmu. W tym celu doskonale sprawdza się hartowanie zimnem. Rozpocznij do zmniejszenia temperatury we własnym mieszkaniu oraz regularnych spacerów – bez względu na porę roku. Następnie zacznij praktykować zimne prysznice, stopniowo wydłużają ich czas. Nie zapomnij także o zdrowym stylu życia, a zwłaszcza odpowiedniej diecie. Powinna ona uwzględniać jak najwięcej nieprzetworzonych produktów roślinnych (owoce, warzywa, ziarna zbóż, orzechy, rośliny strączkowe), natomiast możliwie jak najmniej prozapalnych produktów mięsnych, dań fast food oraz artykułów żywnościowych pełnych konserwantów i wzmacniaczy smaku.

Czy warto zdecydować się na usunięcie migdałków?

Jeżeli często towarzyszy Ci angina ropna, warto rozważyć możliwość usunięcia migdałków. Pełnią one funkcję ochrony organizmu przed czynnikami chorobotwórczymi, jednak po 30 roku życia stają się zbędne. Można więc bez obaw zdecydować się na ich usunięcie, jeżeli często dokucza nam zapalenie gardła. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny, a korzyści z jego przeprowadzenia nieocenione. W przypadku dziecka powodem do usunięcia migdałków nie jest nawet często powracająca angina. Leczenie antybiotykami staje się więc koniecznością.

Pilates dla początkujących. 5 niezawodnych pozycji

Copyright © Agora SA!