Ponieważ bazą kopytek są ziemniaki i mąka, zazwyczaj nie pojawiają się one w jadłospisach osób dążących do zrzucenia kilogramów. W 200-gramowej porcji kopytek znajdziemy ok. 250-280 kcal. Nie jest to mała liczba, ale i nie jest horrendalnie duża. Raz na jakiś czas na pewno można sobie na kopytka pozwolić, nawet będąc na diecie. Pamiętajmy, że na ostateczną kaloryczność dania z kopytkami w roli głównej wpływa również to, z czym je podajemy. Jeśli zależy nam, by kopytka stały się jak najbardziej dietetyczne, warto zrezygnować z serwowania ich z tłustymi i panierowanymi mięsami oraz z podlewania ich tłuszczem i ciężkimi, mącznymi sosami. Lepiej podajmy je z chudym mięsem i innymi niskokalorycznymi dodatkami.
Świetnym pomysłem dla osób dbających o linię będą kopytka z sosem pieczarkowym wykonanym na bazie jogurtu naturalnego albo kopytka z gulaszem z piersi kurczaka. Bomby kalorii unikniemy także serwując kopytka z sosem koperkowo - jogurtowym bądź kopytka z filetem drobiowym duszonym w warzywach. Jeśli chcemy zaserwować kopytka na słodko, polejmy je jogurtem naturalnym wymieszanym z cynamonem i posypmy pokrojonymi w kawałki świeżymi owocami.
By zrobić idealne kopytka ziemniaczane, potrzeba dobrej receptury i nieco wprawy. Ciasto na kopytka nie może być zbyt ubite, ponieważ kluski wyjdą za twarde i zbyt mączne w smaku. Jednocześnie musimy pilnować, by ciasto nie było za rzadkie, inaczej kopytka rozlecą się w czasie gotowania. Oto sprawdzony przepis na kopytka.
Przygotowujemy:
1 kg ugotowanych, wystudzonych ziemniaków, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, ok. 1 szklankę mąki pszennej, 1 jajko, sól.
Zimniaki dokładnie rozdrabniamy tłuczkiem lub przepuszczamy przez praskę. Dodajemy mąkę ziemniaczaną, szczyptę soli, wbijamy jajko, mieszamy. Następnie stopniowo dodajemy mąkę pszenną i w miarę szybko i sprawnie zagniatamy ciasto do momentu aż będzie tworzyć gładką, zwartą masę. Nie należy wyrabiać ciasta na kopytka zbyt długo, ponieważ z upływem czasu coraz bardziej twardnieje. Ciasto dzielimy na kilka kawałków, z których tworzymy wałeczki. Następnie spłaszczamy lekko wałeczki i kroimy je na ukos. Kopytka wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy ok. 2 minuty od wypłynięcia.
Kopytka z twarogiem (kopytka leniwe) są najbardziej znaną wersją kopytek na słodko. Możemy podawać je na różne sposoby, od tradycyjnego – z przesmażoną na maśle bułką tartą, cukrem i cynamonem, aż po dietetyczny – z jogurtem lub chudym serkiem waniliowym.
Składniki na kopytka leniwe to:
ok. 500 g ugotowanych, wystudzonych ziemniaków
ok. 250 g białego sera
1 jajko
ok. 3/4 szklanki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
sól
Ziemniaki i twaróg dokładnie rozgniatamy i łączymy ze sobą. Dodajemy jajko, mąkę pszenną i ziemniaczaną, szczyptę soli. Mieszamy składniki, po czym wyrabiamy jednolite ciasto. Następnie formujemy z ciasta wałeczki i kroimy je na kwadraciki. Gotujemy ok. 4 minuty od wypłynięcia.
Oryginalne i zdrowe kopytka z kaszy jaglanej
Kopytka jaglane zamiast ziemniaków kryją w sobie ugotowaną i rozdrobnioną kaszę jaglaną, dzięki której stają się bardzo zdrowym, pełnym składników odżywczych daniem. Są łatwe i szybkie w przygotowaniu, a składniki potrzebne do ich wykonania to:
200 g suchej kaszy jaglanej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
ok. pół szklanki mąki pszennej
1 jajko
sól
Kaszę kilkukrotnie przelewamy raz zimną, raz gorącą wodą, po czym gotujemy ją do miękkości i studzimy. Następnie blendujemy kaszę, łączymy z mąką ziemniaczaną i pszenną, wbijamy jajko, dodajemy dużą szczyptę soli. Mieszamy składniki i wyrabiamy jednolite ciasto. Z ciasta formujemy wałeczki, podsypując je lekko mąką (ciasto jest nieco kleiste). Następnie kroimy je na ukos. Wkładamy kluski na wrzątek i gotujemy około 2 minuty od wypłynięcia.
Nietuzinkowe kopytka ze szpinakiem
Kopytka szpinakowe na pewno zadowolą kulinarnych eksperymentatorów. Zielony kolor czyni z nich niezwykle efektowne i apetyczne danie. Jednak nie tylko wygląd, ale i wyjątkowy smak jest ich atutem. Produkty potrzebne na kopytka ze szpinakiem to:
1 kg ugotowanych, wystudzonych ziemniaków
ok. 1,5 szklanki mąki pszennej
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
1 jajko
ok. 400 g świeżego szpinaku (lub 250 g mrożonego)
olej
1 ząbek czosnku
sok z cytryny, sól
Ziemniaki dokładnie rozdrabniamy. Szpinak dusimy na łyżce oliwy ok. 10 minut. Doprawiamy go solą, sokiem z cytryny i czosnkiem, mieszamy, pozostawiamy do ostudzenia. Do ziemniaków dodajemy mąkę pszenną i ziemniaczaną, szczyptę soli, jajko, szpinak. Mieszamy składniki i wyrabiamy z nich jednolite ciasto. Dzielimy ciasto na kilka kawałków, z których formujemy wałeczki. Kroimy je na niewielkie, ukośne kopytka. Wkładamy kluski na wrzątek i gotujemy ok. 3 minuty od wypłynięcia.