Popularna fasolka po bretońsku na 4 sposoby

Wbrew nazwie fasolka po bretońsku to typowa potrawa polska. Najbardziej znana jej odmiana to ta z sosem pomidorowym, zasmażką i kiełbasą, ale można ją przygotowywać również na inne sposoby, w tym w wersji dietetycznej i błyskawicznej. Oto 4 przepisy na fasolkę po bretońsku, które warto wykorzystać w swojej kuchni.

Fasolka po bretońsku – kalorie i wartości odżywcze

Tradycyjna fasolka po bretońsku z kiełbasą, dodatkiem wędzonki i zasmażki, niestety nie należy do najbardziej dietetycznych dań. W jednej, około 200-gramowej porcji znajdziemy 350-400 kcal. Dokładna wartość kaloryczna może być różna w zależności od ilości użytej mąki i dodatków mięsnych. Jeśli chodzi o walory odżywcze fasolki po bretońsku, to są one na dobrym poziomie. Jest to danie pożywne i dostarczające cennych składników pokarmowych. Fasola biała obfituje bowiem w białko i witaminy z grupy B. Jest w niej także błonnik pokarmowy, witamina E, C oraz bogaty zestaw minerałów: żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor, selen, cynk. Choć fasolka po bretońsku jest bardzo smaczna, trzeba na nią uważać, gdyż jest ciężkostrawna i może być przyczyną wzdęć, gazów, niestrawności. Warto zatem po tym daniu zafundować sobie ziołową herbatkę wspomagającą trawienie.

Fasolka po bretońsku – przepis klasyczny

W wersji klasycznej fasolka po bretońsku komponowana jest „na bogato”, toteż znaleźć się w niej musi zarówno kiełbasa, jak i kawałek wędzonki. Nie powinno zabraknąć także aromatycznych ziół, czosnku, sporej ilości cebuli i zasmażki. Oto składniki potrzebne do przyrządzenia tradycyjnej fasolki po bretońsku:

- 500 g fasoli białej „Jaś”
- 2 duże cebule
- 150 g przecieru pomidorowego
- 400 g cienkiej kiełbasy
- 100 g wędzonki (np. boczku, podgardla)
- 1 łyżka mąki
- 2 ząbki czosnku
- liście laurowe, ziele angielskie, kminek, majeranek, cząber, sól, pieprz ziarnisty, pieprz mielony, papryka słodka i ostra

Fasolę płuczemy, namaczamy na noc. Następnego dnia gotujemy ją około godzinę z dodatkiem liści laurowych, kminku, ziela angielskiego i pieprzu ziarnistego. Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy. Pod koniec dodajemy posiekany czosnek, smażymy jeszcze chwilę, po czym wszystko wrzucamy do gotującej się fasoli. Następnie podsmażamy pokrojoną w kostkę wędzonkę i kiełbasę, po czym również wrzucamy je do fasoli. Na patelni pozostawiamy wytopiony tłuszcz, który przyda nam się do zasmażki. Do garnka z fasolą dodajemy przecier pomidorowy i dusimy potrawę ok. 30 minut. Na patelni z tłuszczem robimy zasmażkę, dodajemy do fasoli. Doprawiamy danie solą, pieprzem, majerankiem, cząbrem, papryką słodką i ostrą.

Fasolka po bretońsku wegetariańska

Kilka modyfikacji i wegetariańska fasolka po bretońsku gotowa! Nada się ona nie tylko dla jaroszów, ale także dla każdego, kto ma ochotę na jej lżej strawną i mniej kaloryczną wersję. Aby fasolka po bretońsku bez mięsa miała głęboki, wyrazisty smak, warto dodać do niej dużo ziół, a także paprykę wędzoną, która zastąpi wędzone dodatki mięsne.

Przygotowujemy: 500 g fasoli „Jaś”, 3 cebule, 3 marchewki, 3 ząbki czosnku, puszkę pomidorów w zalewie, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, liście laurowe, ziele angielskie, kminek, paprykę wędzoną, paprykę ostrą, pieprz, majeranek, tymianek, cząber, lubczyk, sól.

Fasolę płuczemy, namaczamy na noc, następnego dnia gotujemy do miękkości z dodatkiem kminku, liści laurowych i ziela angielskiego. Podsmażamy pokrojoną w plasterki marchewkę i cebulę, dodajemy czosnek, smażymy jeszcze w przez chwilę, po czym dodajemy warzywa do fasoli. Następnie dodajemy pomidory i koncentrat, dusimy przez kilkanaście minut, dodajemy paprykę wędzoną i ostrą, pieprz majeranek, tymianek, lubczyk, cząber i sól.

Fasolka po bretońsku w wersji light

Szukając pomysłu na fasolkę po bretońsku „w odchudzonej wersji” możemy wykorzystać przepis na jej wegetariańską odmianę, złożoną z samych warzyw. Jeśli jednak zależy nam na obecności składnika mięsnego, zamiast wędzonki i zwykłej kiełbasy, możemy wykorzystać chudą kiełbasę drobiową albo parówki z kurcząt. Ewentualnie możemy dodać pokrojoną w kostkę i podsmażoną na łyżce oliwy pierś kurczaka albo wędzony filet drobiowy. Dietetyczna fasolka po bretońsku nie powinna też zawierać w sobie mąki, a więc powinniśmy zrezygnować z zasmażki. Jeśli zależy nam, by potrawa była bardzo gęsta, zwiększmy ilość koncentratu pomidorowego.

Fasolka po bretońsku na szybko

Typowa fasolka po bretońsku przygotowywana z suchej fasoli, wymaga dość dużej ilości poświęconego czasu. Z uwagi na konieczność moczenia fasoli, jest to danie, które musimy szykować z wyprzedzeniem. Co jednak zrobić, gdy nagle przyjdzie nam na nie ochota? Pomoże nam przepis na błyskawiczną fasolkę po bretońsku z fasoli z puszki.

Składniki na szybką fasolkę po bretońsku: fasola biała w puszce (2 sztuki), ok. 100 g koncentratu pomidorowego, 1 duża lub 2 małe cebule, ok. 300 g wędzonej kiełbasy, czosnek granulowany, sól, pieprz, papryka wędzona, papryka ostra, majeranek, ziele angielski, tymianek.

Fasolkę z zalewą wlewamy do garnka, dodajemy trochę wody, gotujemy kilka minut na małym ogniu. W tym czasie podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę i kiełbasę, dodajemy do fasoli. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, rozdrobnione ziele angielskie, czosnek, paprykę wędzoną i ostrą, dusimy przez chwilę. Na koniec doprawiamy potrawę solą, pieprzem, majerankiem i tymiankiem.

Fitlovebox. Pudełko ze zdrową żywnością

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.