Czy zastanawiałeś się kiedyś, kto i kiedy wymyślił naleśniki? Wystarczą raptem trzy główne składniki - mąka, jajka i mleko, a do tego odrobina wody i szczypta soli, by na talerzu pojawił się pyszny, rumiany placek. Szacuje się, że pierwszymi naleśnikami zajadano się już w starożytności. Jest to jednocześnie jedno z tych niewielu dań, które znane i lubiane jest na całym świecie. Naleśniki znajdziesz więc zarówno w kuchni europejskiej, jak i azjatyckiej. W zależności od indywidualnych preferencji i regionu kulturowego, naleśniki można dekorować i przyprawiać na rozmaite sposoby. Tych zaś jest całe mnóstwo! Naleśniki mogą występować również w wersji dietetycznej - każdy znajdzie więc wariant najbardziej odpowiedni dla siebie.
Jak przygotować naleśniki? Najbardziej podstawową, bazową wersję, stworzysz dzięki:
-> szklance mąki
-> szklanki mleka
-> dwóm jajkom
-> ok. 200 ml wody
-> szczypcie soli
-> olejowi lub maśle (do smażenia).
Jeśli jesteś fanem puszystych naleśników, do ich przygotowania użyj wody gazowanej. Mąkę wystarczy wsypać do wysokiej miski, dodawać kolejno mleko, jajka oraz wodę, a następnie rozmieszać - najlepiej najpierw łyżką (by uniknąć rozdmuchiwania mąki), a następnie mikserem. Ciasto na naleśniki jest gotowe, kiedy uzyska jednolitą, gładką konsystencję. Naleśniki możesz smażyć na dwa sposoby - albo dodając do ciasta niewielką ilość tłuszczu, albo wlewając cienką warstwę ciasta na rozgrzany na patelni tłuszcz. Jeśli lubisz bardziej urozmaicone naleśniki, przepis możesz dowolnie modyfikować. Do rozrobionego ciasta dodaj na przykład garść rodzynek lub żurawiny, skórki pomarańczy, lub owoców. Naleśniki z bananem, gruszką czy jabłkiem to rewelacyjny pomysł na danie na słodko. Równie dobrze sprawdzą się naleśniki z serem i dżemem/konfiturą. Do ciasta na naleśniki deserowe możesz dodać odrobinę cukru waniliowego, a wierzch gotowego placka posypać cukrem pudrem. Pomysłów na to, jak zrobić naleśniki, jest mnóstwo - wszystko zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni i smaku.
Jeśli kochasz naleśniki, ale jednocześnie dbasz o swoją sylwetkę, co jakiś czas przygotuj ich dietetyczną wersję. Nie stracą na smaku, a Ty możesz zajadać się nimi bez wyrzutów sumienia. Zamiast zwykłej mąki, użyj żytniej, a mleko krowie zamień na roślinne. Jeśli chcesz ograniczyć kaloryczność jeszcze bardziej, każdy usmażony naleśnik odsącz na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu, a najlepiej - smaż je na patelni beztłuszczowej, z powłoką zapobiegającą przywieraniu potraw. Dla fanów zdrowego i kolorowego jednocześnie żywienia, doskonałą propozycją są również naleśniki ze szpinakiem. Potrzebować będziesz opakowania mrożonego szpinaku, kilka ząbków czosnku (w zależności od pożądanej intensywności czosnkowego posmaku), pół szklanki śmietany, a także sól, pieprz i odrobinę cukru dla smaku. Szpinak podsmaż na patelni, dodając do niego rozdrobniony (najlepiej przepuszczony przez praskę) czosnek oraz sól, pieprz i cukier. Dodaj śmietanę i wymieszaj dokładnie. Gotowy farsz rozsmaruj na cienkich naleśnikach i zawiń je, a następnie zapiecz przez kilkanaście minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 170 - 180 stopni. Smacznego!