Mniej kaloryczne wersje spaghetti

Spaghetti jest przysmakiem kuchni włoskiej, który w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Dla osób dbających o linię jest to jednak bomba kaloryczna. Szacuje się, że w 400 gram spaghetti bolognese z tradycyjnym, tartym parmezanem jest nawet 600 kalorii i około 30 g tłuszczu. Na szczęście, tę przepyszną potrawę można przygotować w dietetyczny sposób i sprawić, że bez wyrzutów sumienia będą ją mogły spożywać nawet osoby odchudzające się.

Spaghetti carbonara przepis w wersji light

Sos do spaghetti niekoniecznie musi być zrobiony z mięsa mielonego z tłustej, wieprzowej łopatki. Może powstać w lekkiej wersji z sosem carbonara i z kurczakiem. Spaghetti carbonara tradycyjnie robione jest ze śmietaną, ale z uwagi na jej wysoką kaloryczność, można ją zastąpić serem typu ricotta. Sos spaghetti carbonara w wersji light pozbawionej śmietany, będzie od razu mniej kaloryczny. Do przygotowania tego dania potrzebujemy 1 łyżkę oliwy z oliwek, 180 g chudego boczku, 2 całe jajka, pół szklanki pokruszonej ricotty, ¼ szklanki startego twardego serca (np. parmezanu), świeży szpinak i makaron na spaghetti. Sos przygotowujemy smażąc na oliwie bekon, a następnie dodając do niego roztrzepane jajka połączone z serami. Następnie gotujemy makaron na spaghetti al dente i dodajemy go do bekonu. Na koniec wrzucamy jeszcze liście szpinaku i gotowe. Zamiast bekonu możemy także wykorzystać pierś z kurczaka, co dodatkowo pozwala na zmniejszenie kaloryczności całego dania.

Spaghetti bolognase w wersji dietetycznej

W niemalże każdym domu przygotowuje się spaghetti bolognese, przepis zaś zawsze może być inny. W wersji dietetycznej sos do tradycyjnego spaghetti powinien zawierać zamiast tłustej wieprzowiny, filet z kurczaka. Mięso mielimy w maszynce, a na patelni z dodatkiem 1 łyżeczki oliwy z oliwek smażymy krótko pokrojoną w kostkę cebulę, z rozgniecionym czosnkiem. Następnie dodajemy do tego startą marchewkę i zmielone mięso z kurczaka. Do sosu można dodać paprykę, ale jej podstawą są świeże pomidory, pokrojone w kostkę. Wszystko dusimy krótko pod przykryciem, a następnie dodajemy przecier pomidorowy do smaku oraz szklankę bulionu drobiowego. Doprawiamy sos po około 60 minutach duszenia bazylią, oregano, tymiankiem, solą i pieprzem. Podajemy z ugotowanym al dente makaronem - pełnoziarnistym lub z pszenicy durum.
Spaghetti bolognese czy spaghetti carbonara to tylko jedne z licznych propozycji na dietetyczne spaghetti. Przepis na to pyszne danie można stworzyć samodzielnie, wykorzystując do tego celu ulubione składniki. Wegetarianom polecamy spaghetti z tuńczykiem lub spaghetti ze szpinakiem z sosem z jogurtu naturalnego, odtłuszczonego, zamiast śmietany. Pomimo, że najczęściej robimy w Polsce spaghetti z mięsem mielonym, to w restauracjach można spotkać się z tą włoską potrawą z krewetkami lub innymi owocami morza. Smak jest specyficzny, inny od spaghetti bolognese, ale na pewno oryginalny. Nie brakuje w naszym kraju kreatywnych kucharzy, którzy modyfikują przepisy na takie dania jak spaghetti, aby zaproponować swoim gościom coś zupełnie nowego i innego.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.