Omlet jest potrawą, którą przygotowuje się w bardzo prosty sposób – wystarczy roztrzepać kilka jajek, dodać do nich odrobinę mleka, a następnie doprawić do smaku, zgodnie z własną wolą i upodobaniami. Tak doprawioną mieszankę wylewa się na rozgrzaną patelnię i smaży aż do jej ścięcia. Można do niej przy tym dodawać różne składniki dla uzyskania jeszcze lepszego smaku.
Omlety przygotowuje się zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Są jednak i takie osoby, które przygotowują szybki omlet na obiad. To potrawa w formie placka, która ma zresztą długą historię! Znana była już w starożytnym Rzymie, choć to Francuzom udało się udoskonalić jej smak. W Polsce zaś pojawiła się za sprawą Marysieńki Sobieskiej, polskiej królowej i żony króla Jana III Sobieskiego. Rozpowszechniła ona omlety w czasie swoich licznych podróży po naszym kraju.
Omlet na słodko jest bardzo często i chętnie szykowany – jest to doskonały omlet dla dzieci, które przecież bardzo lubią słodycze i w takiej aranżacji znacznie chętniej zjadają śniadania czy kolacje! Może być to puszysty omlet z owocami, najlepiej w formie biszkoptowej. Przygotowujemy:
- 5 jajek
- 10 łyżek mąki pszennej
- 5 łyżek cukru
- 1 łyżkę mąki ziemniaczanej
- 200 g serka mascarpone
- 200 g jogurtu greckiego
- cukier puder i owoce.
Jakie owoce można wykorzystać? Obojętnie – wszystkie, które lubią Twoje dzieci i Ty! Mogą to być borówki amerykańskie, maliny, jagody, banany, a nawet (w innej wersji) konfitury czy dżem. Omlet z dżemem jest tak samo pyszny – a może jeszcze pyszniejszy! Przy tym smaki dżemu są oczywiście dowolne: wiśniowy, brzoskwiniowy, ananasowy, wedle woli. Puszysty omlet na słodko szykujemy oddzielając białka od żółtek i ubijając je na sztywną pianę. Następnie wsypujemy powoli cukier, ubijając dalej na sztywną pianę. Później w taki sam sposób, powoli, dodajemy kolejno żółtka – nadal ubijając. Następnie wsypujemy obie mąki, delikatnie mieszamy i rozsmarowujemy biszkopty na papierze do pieczenia, w formie średniej wielkości kółek. Omlety biszkoptowe pieczemy przez 10 minut w piekarniku nagrzanym uprzednio do temperatury 180 stopni Celsjusza. Następnie omlety przekładamy masą, powstałą z połączenia pozostałych składników – i gotowe!
Przepis na omlet z warzywami jest oczywiście podobny – przy tym, że powinien być mniej słodki, a zamiast owoców dodajemy do niego przeróżne warzywa. Oto kilka propozycji:
- omlet ze szparagami
- omlet z pomidorami
- omlet ze szpinakiem
- omlet z papryką, pomidorem i szczypiorkiem
- omlet z szynką i pomidorami
- omlet z warzywami i szynką.
Tak naprawdę można zdecydować się na dowolną wersję tej potrawy – jeśli tylko ma się na coś ochotę. Popularny jest również między innymi omlet z pieczarkami czy nawet omlet z płatków owsianych. Wszystkie propozycje to omlet na słono – do którego można dodać przeróżne zioła, jak bazylia czy majeranek, a przede wszystkim przyprawy takie jak pieprz i sól. Podajemy teraz przepis na najpopularniejszą wersję tego dania – omlet warzywny z szynką.
Składniki:
- 4 jajka
- 4 łyżki mleka
- 2 łyżki masła
- 3 plastry szynki
- siekana natka pietruszki
- pół papryki
- pomidor
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
1. Paprykę, pomidora oraz szynkę należy pokroić w drobną kostkę.
2. Jajka trzeba połączyć z mlekiem, a następnie doprawić solą i pieprzem, i dokładnie wszystko ze sobą wymieszać.
3. Do gotowej mieszanki dodajemy pokrojone wcześniej warzywa i wędlinę. Następnie wsypujemy natkę pietruszki i wszystko mieszamy.
4. Na patelni rozgrzewamy masło i po chwili wlewamy na nią gotową mieszankę jajeczną. Przykrywamy na chwilę i czekamy aż się upiecze – zaglądając co chwilę, żeby wyłączyć w odpowiednim momencie. Smacznego!