Syrop z agawy - zdrowy czy niezdrowy? Sprawdziliśmy!

Możesz znaleźć go w większości sklepów na półkach ze zdrową żywnością - syrop z agawy. Uchodzi za idealny zamiennik cukru, ale czy rzeczywiście tak jest?

Syrop z agawy prawie zawsze przedstawiany jest jako naturalny produkt, wytwarzany według starej, tradycyjnej receptury, świetny zamiennik cukru. Często znajdziemy go na półkach ze zdrową żywnością. Zazwyczaj wybierają go osoby dbające o swoją sylwetkę i będące na diecie. Czy postępują słusznie? Czy syrop z agawy wytwarzany teraz jest tak samo zdrowy jak ten pozyskiwany kilkaset lat temu?

Jak powstaje syrop z agawy?

Agawa jest to roślina kaktusowata. Występuje w ponad 100 gatunkach. Rośnie głównie w Ameryce południowej i północnej na terenach gorących i suchych. Najbardziej znane i popularne są gatunki Agave tequiliana i Agave salmiana. Agawa głównie kojarzona jest jako substancja słodząca, która wytwarzana jest głównie w Meksyku. Do pozyskiwania syropu wykorzystywany jest pień, który kształtem przypomina ananasa i waży od 25 do 75 kilogramów. Sok z agawy bogaty jest w skrobię i inulinę. Na początku jest on wyciskany, a następnie gotowany lub poddawany obróbce enzymatycznej. Kolejny etap to rafinacja i filtracja. Po zakończonym procesie otrzymujemy praktycznie czysty cukier, choć nie zawsze. W zależności od producenta ilość fruktozy może się wahać między 56-92%, a glukozy – 8-20%. 

Właściwości syropu z agawy

Syrop z agawy zawiera niski indeks glikemiczny, który wynosi 15-30 jednostek. Jest on uzależniony od ilości fruktozy zawartej w produkcie. Im jej więcej tym niższy indeks glikemiczny. Jest on szczególnie dobry dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ nie będzie on wywoływał nagłego wyrzutu insuliny do krwi. Okazuje się jednak, że indeks glikemiczny to nie wszystko. Syrop z agawy to niestety ładniejsza nazwa syropu glukozowe-fruktozowego, który tak samo niekorzystnie wpływa na zdrowie jak biały cukier. Nie jest również niskokaloryczny jak większość osób twierdzi. W 100 gramach syropu z agawy znajduje się aż 310 kalorii! Badania nad wpływem fruktozy na zdrowie dowiodły, że syropy fruktozowe są niebezpieczne dla wszystkich, nawet cukrzyków. 

Syrop z agawy tak czy nie?

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest on zdrowy ostatecznie nie jest. Syrop z agawy jest prawie tak samo kaloryczny jak zwykły cukier i z pewnością nie jest zdrowy. Jeżeli macie do wyboru syrop z agawy, a inny słodzik np. syrop klonowy, ksylitol czy erytrytol wybierzcie któryś z tej drugiej grupy. 

Zobacz też: Fit lody w 3 krokach, które przygotujesz w niecałe 5 minut

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.