BCAA - co to jest i czy je warto stosować?

Wielu sportowców suplementuje BCAA, bo po jego stosowaniu odczuwa znaczącą różnicę w swoim treningu. Niektórzy uważają, że dodaje im więcej energii do ćwiczeń inni, że wspomaga regenerację. Co to jest BCAA i czy warto jest stosować?

Czasami zdarza się, że mimo intensywnych treningów i diety nie widzimy oczekiwanych efektów. Przychodzi taki moment, że odczuwamy ciągłe zmęczenie, brak ochoty i siły na dalsze treningi. Cały czas wydaje nam się, że stoimy w miejscu. Dlaczego tak się dzieje? Zmęczenie i przetrenowanie idą ze sobą w parze, a brak odpowiedniej regeneracji prowadzi do wyżej wymienionych skutków. Tutaj na ratunek przychodzi BCAA, które świetnie radzi sobie ze zmęczeniem i przetrenowaniem. 

Co to jest BCAA?

BCAA czyli Branched Chain Amino Acids to cząsteczki o trochę bardziej skomplikowanej budowie w odróżnieniu od innych aminokwasów. Tak jak wszystkie zawierają grupę aminową (NH2) oraz karboksylową (-COOH). To co odróżnia aminokwasy BCAA od innych to specyficzny łańcuch boczny. Nie jest on liniowy jak większość aminokwasów, a rozgałęzia się, tym samym nadając BCAA specyficzne właściwości. Taką budowę mają np. L-leucyna, L-walina i L-izoleucyna. Wszystkie są egzogenne co znaczy, że organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć i muszą być one dostarczane z zewnątrz. Odpowiednie ilości mają znaczący wpływ na budowanie masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej oraz eliminowanie zmęczenia treningowego. 

BCAABCAA SFD

Kiedy powinno się stosować BCAA?

Najlepiej stosować ten suplement przed treningiem. To spowoduje usprawnienie przebiegów energetycznych poprawiając zdolności wysiłkowe po wyczerpaniu innych zapasów energetycznych. BCAA warto stosować także po treningu siłowym, ale przed treningiem aerobowym. Nie zapominajmy o tym, że ten suplement diety w dużej mierze wpływa na proces regeneracji mięśni.

BCAABCAA SFD

Dla kogo jest BCAA?

Tak naprawdę dla każdego trenującego. Warto jednak pamiętać o tym, że BCAA zawarte jest również w pożywieniu takim jak np. kurczak. Osoby nie trenujące nie muszą suplementować się tym środkiem, bo całe zapotrzebowanie na BCAA w organizmie dostarczają z jedzenia. Z kolei osoby, które trenują regularnie lub bardziej zawodowo  powinny rozważyć suplementację BCAA aby móc szybciej się zregenerować. 

BCAABCAA SFD

Jakie BCAA wybrać?

Jak to w życiu bywa, za jakość trzeba zapłacić, ale pamiętajmy, że często płacimy też za markę. W takim razie nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na to co znajduje się w danym preparacie. Im mniej "dodatków" tym lepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o zawarte w suplemencie węglowodany. Wniosek jest taki, że kupując jakikolwiek suplement diety musimy czytać jego skład bez względu na to czy jest z najwyższej półki czy z najniższej półki. 

Zobacz też: HCA - najlepszy spalacz tłuszczu?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.