Intermittent Fasting. Sprawdź, na czym polega okresowa głodówka

Dieta IF staje się coraz popularniejszym sposobem odżywiania. Mimo, że budzi wiele kontrowersji, jej zwolennicy chwalą sobie efekty, jakie przynosi. Choć tradycjonaliści są przeciwni tej koncepcji żywieniowej, to może być ona skutecznym narzędziem do budowania sylwetki.

Czym jest Intermittent Fasting?

Dieta IF polega planowaniu sobie okna żywieniowego. Najpopularniejszą odmianą IF jest 16/8, czyli przez 16 godzin nie jemy nic oraz trenujemy na czczo, a następne 8 godzin mamy okno żywieniowe, w którym spożywamy posiłki. Jest jeszcze kilka innych wariacji, na przykład 5:2, który polega na pięciu dniach jedzenia przeplatanych dwoma dniami postu. 

Dlaczego warto stosować IF?

Najważniejsze w IF jest zrozumienie jego mechanizmu. Organizm inaczej zachowuje się w trakcie okresu jedzenia, a inaczej w okresie głodówki. W okresach postu, kiedy strawione zostanie już całe pożywienie, jedynym źródłem paliwa staje się tkanka tłuszczowa, a przestawienie się na czerpanie energii z tłuszczów powoduje przyśpieszenie ich spalania z naszego ciała.

Jakie są korzyści oraz wady stosowania Intermittent Fasting?

Największą zaletą stosowania IF jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, przyspieszenie metabolizmu oraz zwiększenie wrażliwości insulinowej. Zdecydowanie łatwiej jest nam również panować nad głodem. Minusem diety IF są jednak wahania poziomu hormonów w organizmie i rozciągnięcie żołądka przez spożycie dużych ilości pokarmu w stosunkowo krótkim czasie. Z tego względu nie będzie on dobrym sposobem żywienia dla każdego. Najlepiej sprawdzi się u osób, które nie mają czasu na jedzenie małych porcji w regularnych odstępach czasu lub nie przepadają za jedzeniem śniadań.

Podsumowanie

Dieta IF oparta na krótkookresowym poście stanowić może interesujące rozwiązanie dla osób chcących pozbyć się nadmiaru tłuszczu oraz poprawić estetykę sylwetki. Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązania wymagają sporej wiedzy i doświadczenia. Z pewnością nie powinny być stosowane bez odpowiedniego przygotowania. Przerywany post najlepiej wprowadzić ostrożnie, uważnie obserwując reakcje organizmu, ponieważ lekceważące podejście do tematu, zwyczajnie może okazać się szkodliwe.

Zobacz także: Carb Cycling, czyli rotacja węglowodanami. Sposób żywienia dla osób aktywnych

Więcej o: