Beta alanina. Suplement zwiększający wytrzymałość mięśni

Beta-alanina to suplement, który należy do jednych z ciekawszych produktów jakie pojawiły się na rynku ostatnimi czasy. Suplementacja tym związkiem przekłada się na poprawę wydajności oraz wydolności organizmu, dzięki czemu pomaga osiągać lepsze wyniki. W organizmie człowieka wykazuje również szereg funkcji biologicznych.

Czym jest beta alanina?

Beta alanina, jest to substancja, którą zaliczmy do aminokwasów, ale nie wchodzi ona w skład budowy białek. Jest to natomiast substancja stymulująca syntezę karnozyny, która odpowiada za dostarczenie energii do najistotniejszych tkanek organizmu, takich jak mózg, serce oraz mięśnie. Dzięki stymulowaniu produkcji karnozyny, beta alanina przyczynia się do zwiększenia siły oraz wytrzymałości mięśni.

Jakie są właściwości beta alaniny?

Beta alanina w organizmie człowieka odpowiedzialna jest, za szereg ważnych funkcji.
Wspomaga długotrwały wysiłek, dzięki czemu możemy trenować dłużej i intensywniej, reguluje pH opóźnia powstawanie kwasu mlekowego, wspiera regenerację oraz poprawia kurczliwość włókien mięśniowych. Ponadto wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, co jest niezwykle istotne przy zawrotnym tempie życia, gdyż skutecznie wspomaga neutralizowanie wolnych rodników oraz zapobiega nadmiernemu katabolizmowi.

Jakie są skutki uboczne beta alaniny?

Przyjmowanie beta alaniny nie ma wpływu na pracę narządów wewnętrznych, a co za tym idzie w żaden sposób nie działa negatywnie na nasz organizm. Jedyne co możemy odczuć po przyjęciu beta alaniny, to charakterystyczne mrowienie skóry, które jest zupełnie nieszkodliwe i ustępuje po chwili.

 Jak suplementować beta alaninę?

Suplementacja beta alaniny uzależniona jest ściśle od rodzaju oraz intensywności wykonywanego sportu, jednak najlepiej sprawdzi się u osób, u których przeważa wysiłek beztlenowy. Dawki stosowane przez sportowców mieszczą się w granicach 3 g na porcję przed oraz po wysiłku, choć niektórzy sportowcy wolą przyjąć dawkę 5-6 g bezpośrednio przed treningiem rezygnując tym samym z dawki potreningowej.

Zobacz także: Serwatka. Reguluje wydzielanie insuliny, działa antywirusowo oraz odchudza

5 ćwiczeń na pośladki z Kasią Oleśkiewicz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.