Cały ten nabiał. Czyli co zmieniło się, gdy zrezygnowałam z picia mleka oraz jedzenia jego przetworów [TEST]

Spór dotyczący diet eliminacyjnych ciągnie się bez końca. Tyle samo jest zwolenników, jak i przeciwników. Niestety prawda jest taka, że nabiał dostępny w sklepach, jest wysoko przetworzony oraz naszpikowany hormonami, które obecne w nadmiarze, powodują otłuszczenie ciała i retencję wody podskórnej. Postanowiłam na własnym organizmie przetestować, jak u mnie sprawdzi się odstawienie nabiału. Efekty? Zobaczcie sami!

Płaski brzuch na zawołanie


Pierwszym efektem, który zauważyłam gdy odstawiłam nabiał, był brak uczucia ciężkości, czy jakichkolwiek wzdęć. Czułam się lekko, a o dyskomforcie i wystającym brzuchu mogłam zapomnieć. Niestety, ale bardzo duża część osób nawet nie wie, że cierpi na nietolerancję, która po spożyciu nabiału, czy mleka objawia się wzdęciami lub innymi nieprzyjemnościami ze strony układu pokarmowego. Jesteś szczupła, a twój brzuch przypomina balonik? To właśnie nabiał może być winowajcą.

Znaczna poprawa kondycji cery


Jako młoda kobieta często borykam się z niechcianymi niedoskonałościami, które pojawiają się na mojej twarzy. Jak się okazało nabiał wcale nie pomaga nam uporać się z tym problemem. Nabiał bowiem może zawierać hormony, które może nasilają powstawanie trądziku oraz przyspieszają procesy starzenia. Odkąd unikam nabiału, moja cera uległa znacznej poprawie, a problem z niechcianymi wypryskami niemal zniknęły.

Kolorowy oraz urozmaicony jadłospis


Przetwory mleczne obecne do tej pory w mojej diecie zastąpiłam większą ilością warzyw oraz owoców. Dzięki temu moje posiłki stały się jeszcze bardziej kolorowe, a ja zyskałam ochotę do większych eksperymentów w kuchni. Sałatki, smoothies, soki warzywno-owocowe, a nawet fit lody bez nabiału - tu ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele prostych i smacznych potraw możemy przygotować bez mleka, czy jego przetworów.

Zdecydowanie więcej energii


Osoby, które mnie znają powiedzą, że to niemożliwe. A jednak!
Dieta bez nabiału sprawiła, że cały czas jestem w pełni sił. W ciągu dnia mimo pracy, treningów oraz nauki, nie czuję się senna. Również codzienne, poranne wstawanie przestało być problemem. Gdy tylko zadzwoni budzik jestem gotowa, by zacząć dzień.

Spadek wagi


Mało kto wie, że mimo niskiej zawartości węglowodanów, mleko silnie stymuluje wydzielanie insuliny, co przyczynia się do nierównowagi hormonalnej, otyłości, depresji, a także przyspiesza postępy cukrzycy. Mleko zdecydowanie nie pomaga stracić na wadze, więc jeśli próbujesz schudnąć, to spróbuj chociaż tymczasowo ograniczyć nabiał, a z pewnością nie pożałujesz.

Jakie są moje spostrzeżenia dotyczące diety wykluczającej nabiał?

Czy było mi łatwo z dnia na dzień zrezygnować z mleka do kawy, czy serków wiejskich? Nie, ale po dłuższym czasie widzę, że była to dobra decyzja. Wiadomo, że każdy organizm jest inny i dla każdego, co innego jest dobre, jednak jako przyszły dietetyk oraz osoba interesująca się zdrowym odżywianiem polecam każdemu, by przekonał się sam, jak na jego organizm wpłynie odstawienie mleka oraz przetworów mlecznych. Jestem przekonana, że efekty zadziwią was tak samo, jak mnie. Czy wrócę do jedzenia nabiału? Nie. W codziennym menu nie przewiduję już dla niego miejsca na nabiał, ale od czasu do czasu pozwolę sobie na jogurt grecki czy twaróg.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.