Przede wszystkim lukrecja jako adaptogen, poprawia działanie układu podwgórze-przysadka-nadnercza oraz funkcje układu sympatycznego. Często używamy jej w przypadku osób, których układ przysadkowy nie działa prawidłowo. Objawia się to zmęczeniem, trudnościami ze wstawaniem oraz wysokim poziomem kortyzolu. Korzeń lukrecji ma również silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Działa na wiele rodzajów wirusów, takich jak wirus zapalenia wątroby, opryszczki, zapalenia płuc oraz na wirusy wywołujące przeziębienie. Może być przyjmowana wewnętrznie w przypadku zakażeń wirusowych oraz zewnętrznie, głównie w ranach po opryszczce. Lukrecja nie tylko hamuje rozwój wirusów, lecz także stymuluje układ odpornościowy do skutecznej walki z zakażeniami. Odnotowano także to, że lukrecja wzmacnia ścięgna, kości oraz przyśpiesza wzrost mięśni i ich siłę.
Korzeń lukrecji stosować możemy na wiele sposobów. Najczęściej stosujemy ją w postaci herbatki, pastylek lub tabletek. Lukrecję należy stosować w małych dawkach, jako składnik mieszanek ziołowych, maksymalnie 10 gramów dziennie.
Osoby cierpiące na choroby serca, cukrzycę, choroby nerek i wątroby i nie powinny stosować lukrecji. Lepiej nie spożywać jej wieczorem, gdyż może zakłócić zasypianie. Po 4 tygodniach stosowania należy zrobić przerwę.