Żeń-szeń syberyjski. Niezastąpiony, w stanach zwiększonego wysiłku fizycznego oraz obniżonej odporności

Eleuterokok kolczasty, lub inaczej żeń-szeń syberyjski, to charakterystyczny krzew rosnący we wschodniej części Syberii, nadmorskich lasach Rosji, Japonii oraz Korei. Surowcem zielarskim są korzenie i kłącza rośliny. Zaliczany jest do rodziny adaptogenów, czyli roślin leczniczych, które wspomagają układ sercowo - naczyniowy, usuwają uczucie zmęczenia, regenerują, działają detoksykacyjnie oraz wspomagają metabolizm.

Żeń-szeń syberyjski - właściwości.

Najbardziej istotnymi właściwościami eleuterokoka kolczastego jest jego wpływ na przemęczenie fizyczne, zaburzenia krążenia krwi, miażdżycy, przemęczenia psychicznego, czy bezsenności. Podczas regularnego stosowania pomaga skrócić okres rekonwalescencji po przebytych ciężkich chorobach oraz zabiegach chirurgicznych. Poprawia także zdolność do pracy umysłowej oraz kojarzenia i zapamiętywania, co ma szczególne znaczenie dla osób w podeszłym wieku. Ponadto korzystnie wpływa na układ immunologiczny.

Jak stosować żeń-szeń syberyjski? 

Najpopularniejszą formą przyjmowania są napary. Zaleca się 2 łyżki żeń-szenia syberyjskiego zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić na 45 minut i przecedzić. Pić rano i w południe po szklance naparu. 

Eleuterokok kolczasty - przeciwwskazania stosowania.

Żeń-szenia syberyjskiego nie powinny stosować osoby stosujące preparaty hormonalne, z nadciśnieniem tętniczym, kołataniem serca, cierpiące na bezsenność oraz kobiety w ciąży.

Zobacz także: Ashwagandha. Zmniejsza poziom cukru we krwi, niweluje stres oraz zwalcza chroniczne zmęczenie

Więcej o: