Musimy pamiętać, aby zawsze wybierać produkty jak najmniej przetworzone. Z naszej diety powinny zniknąć mleko i przemysłowy nabiał, prozapalne oleje roślinne, gotowe dania, cukier rafinowany, pszenica i zboża glutenowe, a także rośliny strączkowe. Najlepiej sprawdzi się dieta paleo lub samuraja, która wzbogacona jest o bezglutenowe źródła węglowodanów (kasze jaglaną, kaszę gryczaną, tapiokę, amarantus, ziemniaki, bataty, maniok, topinambur).
Naszą podstawą powinny być pokarmy o wysokiej wartości odżywczej – tłuste mięsa, tłuste ryby, jaja dobrej jakości oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło oraz umiarkowana ilość orzechów i nasion. Dietę warto również wzbogacić o kiszonki i półsurowe pokarmy, które zadbają również o naszą florę jelitową pozwalając na kontrolę masy ciała. Węglowodany najlepiej dostarczać w 1 - 2 posiłkach w ciągu dnia – około treningowo i na noc, co pozwoli zminimalizować wyrzuty insuliny w ciągu dnia pozytywnie wpływając na nasze zdrowie metaboliczne, samopoczucie i deponowanie glikogenu mięśniowego.
Składniki:
¼ szklanki sosu teriyaki bez soi
0,5 kg mięsa wołowego (karmione trawą)
Sól i pieprz do smaku
¼ łyżeczki mielonego pieprzu Cayenne
1/3 szklanki mąki migdałowej
1/3 szklanki posiekanej zielonej cebuli
Świeży ananas pokrojony na kawałki
Wykałaczki
Przygotowanie:
Mięso zmielić i uformować klopsiki około 2-3 cm lub pokroić w kostkę.
Posiekać cebulę. W średniej misce przygotować marynatę do mięsa (sól, pieprz, pieprz cayenne), dodać pokrojone mięso. Następnie dodać mąkę migdałową i posiekaną cebulę, wymieszać dokładnie, na samym końcu dolewając sos teriyaki, delikatnie wymieszać. Odstawić na 1 godzinę do lodówki.
Rozgrzać piekarnik do 175 st. C. W międzyczasie poddusić klopsiki przez około 4 minuty na patelni z dodatkiem sosu teriyaki. Tak przygotowane mięso, piec przez około 18-20 minut w piekarniku. Na wykałaczkę nabijać klopsiki naprzemiennie z ananasem.
Zobacz także: Zdrowe śniadania. Jakie posiłki powinniśmy spożywać rano? [MAURICZTIP]