Tłuste posiłki. Dobre czy złe? [MAURICZTIP]

Lekarze i dietetycy ze wszystkich stron próbują nas przekonać, że za plagę nadwagi i otyłości odpowiedzialny jest tłuszcz. Niestety mija się to z prawdą, choć po części trochę jej zawiera, jeśli weźmiemy pod uwagę wszechobecne tłuszcze trans. Zdrowe tłuszcze występujące w pożywieniu skutecznie poprawiają kondycję naszego organizmu i pozwalają nam skuteczniej redukować masę ciała.

Dlaczego tłuszcz jest dobry?

Jeśli nie dostarczymy organizmowi dużych ilości węglowodanów musi on zacząć pozyskiwać energię z innych źródeł, więc zaczyna korzystać z zapasów zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej. Posiłki białkowo - tłuszczowe zaspokajają uczucie sytości na dłużej i pozwalają utrzymywać stabilny poziom cukru we krwi uławiając tym samym kontrolę masy ciała. Ponadto tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc nasza dieta opierająca się głównie w większości na posiłkach białkowo-tłuszczowych będzie smaczna i odżywcza.Dieta wysokotłuszczowa zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2, obniża ciśnienie krwi oraz zwiększa poziom cholesterolu HDL.

Czy rodzaj tłuszczu jest ważny?

Decydując się na obecność tłuszczy w naszej diecie musimy pamiętać, aby ograniczyć spożycie tłuszczy trans obecnych w przetworzonej żywności, utwardzanych olejach roślinnych i powstających podczas podgrzewania olejów roślinnych do wysokich temperatur. Tłuszcze trans zwiększają poziom cholesterolu LDL i obniżają poziom HDL, dodatkowo sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych, które związane są z chorobami sercowo-naczyniowych, udarami, zawałami oraz chorobami przewlekłymi, prowadzą również do postawania insulinooporności i w konsekwencji do cukrzycy typu 2.

Które źródła tłuszczu będą dla nas najlepsze?

Zdecydowanie królować w twojej diecie powinny jaja, tłuste ryby i mięso, awokado, orzechy, oliwa z oliwek oraz olej kokosowy.

Przepis na daktyle owinięte w boczek:

Przygotuj surowy boczek – jak najmniej przetworzony. Upewnij się również, że masz daktyle w całości.

Rozgrzej piekarnik do 230 st. C. Następnie podduś plastry bekonu przez 2 - 3 minuty (łatwiej będzie je owijać). Podziel kawałki boczku na pół i rozpocznij owijanie daktyli zabezpieczając je na bieżąco wykałaczkami. Zwróć uwagę, aby wykałaczka dokładnie scalała boczek.  Umieść daktyle z boczkiem na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia – zapiekaj przez 8 - 10 minut, aż boczek będzie chrupiący. I voila!

Zobacz również: 5 największych mitów na temat tłuszczu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.