Czy można jeść po 18:00? [MURICZTIP]

Wiele osób wychodzi z założenia, że jeżeli chce się schudnąć, nie powinno się jeść po 18. O której tak naprawdę powinniśmy zjeść ostatni posiłek?

Nie jeść po 18 - fakt czy mit?

W świecie dietetycznym panuje mit mówiący o szkodliwości jedzenia po godzinie 18:00. Jakkolwiek sprawdza się to u osób chodzących spać po dobranocce, tak u „nocnych marków” nie ma praktycznego zastosowania. Co więcej – w przypadku wielu osób powoduje nocne napady na lodówkę i zaprzepaszczenie dążenia do idealnej sylwetki.

Kiedy najlepiej zjeść ostatni posiłek?

Idealnie sprawdza się zasada, aby zjeść ostatni posiłek około 2-3 godzin przed snem, aby organizm mógł go spokojnie strawić. Co prawda podczas snu nie jesteśmy tak aktywni jak w ciągu dnia, jednak śpimy około 7-8 godzin, co znacznie wydłuża czas niejedzenia. 

Co powinniśmy jeść przed snem?

Węglowodany! Pewnie stwierdzicie teraz, że oszaleliśmy, jednak badania opublikowane w „Journal of Obesity” przeprowadzone na dwóch grupach (kontrolnej spożywającej równe porcje węglowodanów w ciągu dnia i badaną spożywającą 80% swojego zapotrzebowania na węglowodany w ostatnim posiłku) wykazały, że u grupy przyjmującej węglowodany na noc utrata tkanki tłuszczowej i masy ciała była znacznie wyższa. „Post węglowodanowy” w ciągu dnia powoduje poprawę wrażliwości na insulinę. Dodatkowo poprawia koncentrację tryptofanu w mózgu, co przekłada się na wyższa stężenie serotoniny, a to z kolei ułatwia jednostajny sen regenerujący układ nerwowy i mięśniowo-powięziowy.

Zobacz także: Carb Back Loading, czyli model żywienia pozwalający zapanować nad insuliną

Więcej o: