SED to zaburzenie psycho - dietetyczne i to właśnie w psychice należy doszukiwać się jego przyczyn. Zaburzenie to ma początek zazwyczaj w dzieciństwie, kiedy to dietę dziecka rozszerza się o nowe, nieznane produkty. Najczęstszą przyczyną selektywnego zaburzenia odżywiania są traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, które ściśle związane są z jedzeniem. Zwykle osoba cierpiąca na SED nie pamięta konkretnego zdarzenia, które zapoczątkowało chorobę, gdyż mógł to być silny ból gardła, intubacja, czy silne wymioty.
Osoby cierpiące na selektywne zaburzenie odżywiania są w stanie przyjmować tylko jeden, rzadziej kilka produktów, które są przez nich akceptowane. Najczęściej są to produkty bogate w węglowodany. U dzieci objawia się odmową spożycia podawanego produktu, pluciem, a nawet wymiotami. Choroba ma również aspekt aspołeczny. Chory unika spotkań rodzinnych oraz kontaktów ze znajomymi, gdyż obawia się, że zmuszany będzie do spożywania produktów, do których czuje niechęć i obrzydzenie.
Selektywne zaburzenie odżywiania zazwyczaj po jakimś czasie przechodzi samo, aczkolwiek ze względu na niszczący wpływ choroby na zdrowie, takie jak stany niedożywienia oraz liczne niedobory witamin i mikroelementów, nie należy zwlekać z leczeniem. Tu z pomocą przychodzi nam psycholog oraz psychodietetyk, który ustali najlepszy rodzaj terapii dla osoby chorej i pomoże skutecznie uporać się z zaburzeniem, a także jego negatywnymi skutkami.
Zobacz także: Dieta na piękną skórę. Powitaj wiosnę promienną cerą! [UPIĘKSZAJĄCE PRZEPISY]