Ashwagandha. Zmniejsza poziom cukru we krwi, niweluje stres oraz zwalcza chroniczne zmęczenie

Ashwagandha inaczej zwana żeń-szeniem indyjskim. Rośnie w Nepalu, Bangladeszu, Sri Lance i Pakistanie. Z uwagi na bogaty skład Ashwagandha często stosowana jest w Ajurwedzie. Działa wzmacniająco, poprawia pracę umysłu, a ponad to zwiększa wydolność fizyczną.

Żeń-szeń indyjski – jego wpływ na organizm

W dzisiejszych czasach narażeni jesteśmy na sytuacje stresowe, uderzające w nas z każdej strony. Od lat naukowcy poszukują sposobu, który pozwoli przywrócić równowagę organizmu. Tu z pomocą przybywają adaptogeny, czyli substancje wzmacniające odporność na czynniki zaburzające równowagę wewnętrzną. Ostatnio adaptogenem, zyskujacym coraz większą popularność jest Ashwagandha.

Z badań wynika, że skuteczność antydepresyjnego działania substancji zawartych w żeń-szeniu indyjskim jest jest zbliżona do tej, którą uzyskuje się przy podawaniu leku przeciwdepresyjnego (imipraminy), dzięki czemu może pomóc osobom cierpiącym na depresję.

Ashwagandha posiada substancje o działaniu farmakologicznym. Składniki  w niej zawarte nazywamy witanolidami, wykazują one właściwości bakteriobójcze. Korzeń ten zawiera niezwykle cenne substancje, do których należą alkaloidy, fenolokwasy oraz fitosterole.

Regularne suplementowanie Ashwagandhy pozwala na obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego, który może powodować rozwój miażdżycy, wzrost cholesterolu, udar mózgu, a nawet zawał.

Oprócz tego żeń-szeń indyjski opóźnia procesy starzenia, reguluje pracę tarczycy oraz wspomaga pracę watroby. Dodatkowo wspiera procesy uczenia, zapamiętywania oraz utrzymanie w dobrej kondycji sprawności umysłowej osób starszych. 

Ashwagandha – dla kogo?

Suplementowanie Żeń-szenia indyjskiego zaleca się każdej osobie, której dolega wyczerpanie, zmęczenie, napięcie nerwowe czy brak równowagi emocjonalnej. Polecana jest także osobom aktywnym fizycznie, gdyż przyczynia się do ochrony tkanek przed uszkodzeniami (działa jako przeciwutleniacz) oraz wspiera budowanie tkanki mięśniowej

Ashwagandha- stosowanie

Żeń-szeń indyjski najwygodniej przyjmować w postaci tabletek, które dostępne są w każdej aptece, oraz w sklepach z suplementami.

Żeń-szeń indyjski – przeciwwskazania stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania Ashwagandhy jest ciąża. Powinny z niego zrezygnować także osoby, które przyjmują leki na uspokojenie, środki nasenne, przeciwpadaczkowe, a także znieczulające.

Zobacz także: Witarianizm. Surowa dieta oczyszczająca organizm

Taneczne kardio inspirowane teledyskami Beyoncé

Więcej o:
Copyright © Agora SA