Dieta sportowca

Osoby, które dbają o swoją kondycję i zdrowie ciała, szczególnie interesują się wszelkiego rodzaju dietami. Nie od dziś wiadomo bowiem, że to, co jemy ma olbrzymi wpływ tak na nasze samopoczucie, jak i cały organizm. Nieodpowiednie odżywianie może zaprzepaścić zyski uzyskane z ciężkich treningów, albo sprawić, że nie będziemy mieli na nie dość siły. Dlatego też sportowcy poszukują diet dostosowanych do siebie i swoich potrzeb - z racji na uprawianie często wyczerpujących sportów, jakże odmiennych od potrzeb wielu innych, wiodących spokojne życie ludzi. Jakie propozycje można znaleźć w kategorii "diety sportowca"?

Ilość kalorii pod kontrolą

Kalorie to nazwa umowna – tak naprawdę bowiem wartości kaloryczne pewnych produktów podawane są nie w kaloriach (cal), ale w kilokaloriach (kcal), czyli w rzeczywistości w tysiącach kalorii. Wyrażają one ilość energii, które są przyswajane przez ciało człowieka po spożyciu konkretnego produktu w konkretnej ilości (zazwyczaj 100 gramów). Energia ta wykorzystywana jest następnie do podtrzymywania funkcji życiowych, ale nie tylko. Spalana jest również w czasie uprawiania sportu i wszelkiej innej aktywności fizycznej. Nadwyżka energetyczna gromadzi się w ciele w postaci tkanki tłuszczowej – zaś dostarczanie do organizmu mniejszej dawki kalorii, niż tego potrzebuje, może sprawić że uruchomi rezerwy energetyczne już w nim zgromadzone. Wówczas nie tylko nabieramy w czasie ćwiczeń kondycji, lecz również i chudniemy.
Proponowanymi dietami dla sportowca, które skupiają się przede wszystkim na przyjmowanych kaloriach, są:

- dieta 1000 kcal

- dieta 1200 kcal

- dieta 1300 kcal

- dieta 1400 kcal

- dieta 1500 kcal

- dieta 1600 kcal

- dieta 1800 kcal

Różne sporty, różna dieta

Sportowcy wiedzą doskonale, że różne dyscypliny wymagają nieco innego przygotowania. Sportów jest bowiem bardzo dużo – od najmniej wymagających, jak ping-pong czy golf, po bardziej zaawansowane, jak biegi, boks, pływanie czy wspinaczka górska. Skoro każdy sportowiec musi dostosować swój sposób postępowania do sportu, jaki uprawia, bądź chce uprawiać, powinien również zacząć właściwie się odżywiać.
W kategorii „dieta sportowca” znajdują się diety polecane różnym rodzajom sportów – w tym dieta biegacza, dieta kulturysty (dieta na masę), dieta fitness, dieta crossfit, dieta kolarza oraz ogólna dieta treningowa, dodająca energii wszystkim, którzy chcą w krótkim czasie polepszyć swoją kondycję. Zalecenia dietetyczne wszystkich tych propozycji żywieniowych nieco się między sobą różnią. I tak dieta kulturysty jest wysokobiałkowa. Skupia się też na dostarczeniu do organizmu odpowiedniej porcji węglowodanów i tłuszczów, ale należy na niej unikać fast foodów, słodyczy i alkoholu. Tymczasem dieta fitness skupia się raczej na spożywaniu zdrowych produktów, lecz w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej porze. Należy jeść 4-5 razy dziennie, co 3-3,5 godziny, żaby organizm nie odczuwał głodu. Również trzeba spożywać więcej białka, a mniej cukru, ale tłuszcz także powinien zostać ograniczony. Zresztą, fitness ma na celu głównie poprawę kondycji i zrzucenie zbędnych kilogramów, podczas gdy kulturysta chce przede wszystkim zbudować masę mięśniową, by móc ją wyrzeźbić. Jak więc widać, różne cele potrzebują różnych metod postępowania – wszystkie diety opisują zaś dokładne menu oraz zalecenia żywieniowe.

Dostosuj dietę do swoich potrzeb

Nim przejdziemy na jakąkolwiek dietę, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jakie cele chcemy uzyskać i czy konkretny rodzaj żywienia nam w tym pomoże. Jako sportowcy, mamy do wyboru szereg propozycji, które często bardzo się między sobą różnią, więc i efekty będą odmienne. I tak może być dla nas odpowiednia dieta niskokaloryczna, bądź dieta wysokokaloryczna, albo nawet dieta ujemnych kalorii. Wszystkie diety pierwszego typu bazują na ograniczaniu dostarczenia kalorii do organizmu. W dietach wysokokalorycznych chodzi zaś o to, by przytyć – czasem jest to konieczne, by uzyskać przyrost również tkanki mięśniowej. To chyba jedyna dieta, gdzie prócz 5 posiłków dziennie jemy również 1 przed samym snem – tym samym pobudzając przyrost wagi. Nie jest to jednak dieta niezdrowa – nie wszystkie kalorie są przecież złe! Nawet cukry powinny pochodzić z naturalnych, zdrowych owoców lub świeżych soków owocowych.
Kiedy jednak niektórzy potrzebują przytyć, inni chcą schudnąć – ale jednocześnie nie chcą, by osłabiły się ich mięśnie. Dlatego też powstała również dieta ubogoenergetyczna, zbilansowana, która ma pomóc między innymi w leczeniu otyłości. Dieta ma na celu spadek energii dostarczanej do organizmu, przy jednoczesnym pokryciu zapotrzebowania na minerały, witaminy i inne składniki odżywcze konieczne dla zapewnienia ciału zdrowia. Cenna dla sportowców (i nie tylko) jest również dieta redukcyjna. Jej celem jest nie tylko zrzucenie tkanki tłuszczowej, ale również – a może przede wszystkim – poprawa wyglądu ciała poprzez jego ładne wyrzeźbienie. W ten sposób można w dosyć szybkim czasie pokazać atrakcyjne detale, wcześniej pokryte tłuszczem. Zapoznając się z tą dietą, dowiadujemy się również w jaki sposób spalić tłuszcz bez ubytku tkanki mięśniowej oraz bez spadku zdolności wysiłkowych, ważnych dla uprawiających sport. Jednocześnie na tej diecie nie trzeba gwałtownie redukować ilości węglowodanów, dostarczanych do ciała – co jest ważne, gdy ktoś intensywnie ćwiczy i potrzebuje energii do dalszych treningów.

Wśród proponowanych ćwiczącym czytelnikom diet znalazły się także:
- dieta ketogeniczna (dieta ketogenna)
- dieta proteinowa
- dieta alkaliczna
- dieta abs
- dieta 5 posiłków
- dieta niskopurynowa

Każda z tych diet nadaje się doskonale dla każdego fana sportu. Dieta ketogeniczna (czyli niskowęglowodanowa) jest nieco restrykcyjna, ale fantastycznie poprawia zdrowie i pomaga budować wspaniałą sylwetkę dzień po dniu. Dieta proteinowa zwana jest inaczej dietą białkową i idealnie odpowiada potrzebom każdego sportowca, ponieważ białko to podstawowy budulec mięśni. Dieta alkaliczna to inaczej dieta zasadowa – polecana tak sportowcom, jak i tym, którzy pragną schudnąć. Pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu, odkwaszając ciało, co jest bardzo istotne dla zachowania zdrowia. W środowisku kwaśnym rozwija się więcej chorób – również nowotwory. Dlatego dieta ta polecana jest wszystkim.
Wśród naszych propozycji znalazła się jeszcze dieta ABS – czyli Abdominal Body System. To dieta nie tylko skuteczna, ale i bardzo zdrowa, choć czas przygotowania posiłków jest długi. Opiera się ona na spożywaniu 6 posiłków dziennie i nie nakazuje drastycznego ograniczenia ilości kalorii. Produkty żywieniowe dieta ta dzieli na 12 grup, a najważniejszym jej celem jest uzyskanie pięknego, płaskiego brzucha. Kto woli inny rodzaj diety, może przejść na dietę 5 posiłków lub dietę niskopurynową. Ta ostatnia jest dietą leczniczą, polecaną nawet osobom, które zmagają się z dną moczanową. Jej zasady są ważne dla sportowców, jako że dna moczanowa jest chorobą, w czasie której kwas moczowy gromadzi się we krwi i odkłada się w mięśniach oraz stawach, tym samym wywołując stany zapalne. Wszystkie rodzaje tych diet są tak opracowane, by przynosić jak najlepsze efekty. Ich poznanie i zastosowanie się do nich może się przyczynić do poprawy kondycji, figury oraz pewności siebie.

Zobacz: Śniadania w wersji FIT. Najlepszy początek dnia jaki możesz sobie wyobrazić

Więcej o: